Blog sitenizde yayınladığınız içeriklerin arama motorlarında listelenmesi, sitenize gelecek olan trafiği direkt olarak etkiler ve daha kısa sürede dönüşüm elde etmenizi sağlar. Peki bu içerikler arama motorlarında ne zaman listelenir?

İşte orası biraz değişken denebilir. Çünkü bu bir çok etkene bağlıdır. Birkaç örnek verecek olursam;

 • Site trafiğiniz
 • İndex durumunuz
 • Search Console hesabınız olup olmadığı
 • Site haritanızın olması vb.

benzeri çeşitli başlıklar sıralayabilirim. Bu durumda ne yapılabilir sorusuna yanıt olarak, web sitenizi ve içeriklerinizin daha hızlı indexlenmesini sağlayacak ping servislerini derledim.

Ping Servisleri Nedir?

Ping gönderim siteleri, çeşitli arama motorlarına, dizinlere, topluluklara ve diğer içerik servislerine web site adresinizi gönderen online araçlardır. Bu sayede ilgili servislerin sitenizden haberdar olması ve botların ziyaret etmesi için bildirim yapar. Bu da web sitenizin trafiğinin artması ve içeriklerinizin daha fazla okunması noktasında işinize değer katar.

Ping Servisleri Nasıl Kullanılır?

Temelde oldukça basit bir işlemdir. Yalnızca;

 • Web Sitenizin Adı
 • Web Sitenizin Adresi
 • Web Sitenizin RSS Adresi

gibi bilgileri girerek, ping butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Birkaç saniye ile dakika arasında değişen sürelerde tüm servislere ping gönderim işlemi gerçekleştirilecektir.

Neden Ping Servislerini Kullanmalısınız?

Bu ping servisleri sayesinde web sitenizin arama motorlarında çok daha hızlı indexlenmesini sağlayabilirsiniz. Web üzerinde sayfaların ve içeriklerin neredeyse %80’inin ihmal ve gerekli çalışmalar yapılmadığı için index almadığını biliyor muydunuz?

Ping Servislerinin Zararı Var Mıdır?

Bu noktada, aynı web adresini defalarca pinglemekten kaçınmanız gerekmektedir. Her bir ping servisinden aynı web adresine yalnızca 1 kere ping işlemi gerçekleştirmenizi ve maksimum 3 ping servisi kullanmanızı tavsiye ederim.

Ping Servisleri

2017 yılının güncel 20 adet ping servisinin isimlerini alttaki tabloda listeledim. Domain İtibarı ve Alexa Değeri tahmin edeceğiniz gibi yazı yayınlandıktan sonra geçen her gün değişkenlik gösterebilir. Ben listeyi, domain itibarına göre sıraladım, siz dilediğiniz kriteri baz alabilirsiniz.

[table id=1 /]

Bu ping servisleri aracılığıyla yapacağınız pinglemeler sonucunda arama motorlarında görünürlüğünüzün ve sıralamanızın artması oldukça olasıdır. Ancak tabii ki garanti değildir. Bunun yanı sıra site optimizasyonunuzu ve diğer SEO çalışmalarını da sürdürmeye devam etmenizi tavsiye ederim.

Sorularınız veya farklı site önerileriniz varsa alt kısımdan yorum olarak paylaşabilirsiniz.

2 Comments

 1. Eyüp Samet Eriş 6 Ağustos 2017 at 21:33

  Güzel yazı ellerinize sağlık yeni şeyler öğrendim sayenizde

  Reply
  1. Emin Doğu - Site Author 6 Ağustos 2017 at 22:36

   Merhaba Eyüp bey, ilginiz ve değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim 🙂

   Reply

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir