Seçtiğiniz kıyafetler tarzınızı belirlerken, kullanacağınız aksesuarlar tamamlayıcı unsurlar olarak sizi öne çıkarır. Giydiğiniz ayakkabı, taşıdığınız çanta, taktığınız kolye ve küpe bir anda kıyafetinizin havasını değiştirebilir. Tarzınızı ortaya koyabilmek için aksesuar seçimine özen göstermek gerekir.

Elbiseler, kadınların gündelik hayattan özel davetlere kadar çok farklı modellerde ve sıklıkla kullandığı kıyafetlerdir. Elbiseleri ön plana çıkaran ise kullanılan takılardır. Doğru kullanılan takılar en basit elbiseyi bile ihtişamlı bir görünüşe kavuşturabilir. Yanlış bir seçim ise en şık kıyafeti vasat bir görüntüye sokabilir. Takı seçiminde elbisenin tarzı, kesimi, ön plana çıkan bölümleri, rengi ve kumaşı önemlidir.

Elbiseye uygun kolye seçimi

Her elbisenin kullanım amacı ve tarzı farklıdır. Buna bağlı olarak kullanılabilecek kolye modelleri de değişir. Kolye seçiminizi kolaylaştırmak için sizlere birkaç öneri sunabiliriz.

Küçük detaylı kolyeler

Küçük detaylarla bezenmiş kolyeler, birçok elbise ile birlikte kullanılabilir. Bu kolye modelleri, gündelik hayatta sıklıkla yapılan bir hatayı da ortadan kaldırabilir. Gündelik giyim tarzında yapabileceğiniz en büyük hata, sade elbiselerle takı kullanmamaktır. Oysa, sade ve şık tasarımlar ile gündelik hayatınızda da tarzınızı ortaya koyabilirsiniz. Küçük detaylı zincir kolyeler gündelik kullanım için uygundur. Bu nedenle, her takı koleksiyonunda bulunması gerekir.

Küçük detaylı modeller, kumaş detayı ön plana çıkan elbiselerle de güzel bir kombinasyon oluşturur. Saten kumaşın parlaklığı ve yoğunluğu küçük taşlı sade ve şık bir kolye ile tamamlanabilir.

Çoklu Kolyeler

Çoklu kolyelerin de farklı kullanım alanları vardır. Farklı tarz elbiseleri öne çıkarabilir. Özellikle transparan kumaş kullanılan gömlek yaka elbiseler, çoklu kolyeler ile ayrı bir şıklık kazanır. Bu modeller, boyun bölgesi derin olan diğer kıyafetlerle de kullanılabilir. Çoklu kolye modelleri, yılın modası olan kayık yaka kıyafetlerin de en önemli yardımcılarıdır. Renk kontrastı sağlamak için koyu renklerle inci modeller, açık renklerle gold kolye modelleri tercih edilebilir.

Büyük model kolyeler

Büyük model kolyeler, hem iddialı hem tamamlayıcı görüntüsü ile göz doldurur. Altın, çelik kolyelerle tamamlanan büyük uçlu modeller kolsuz, V yaka tül elbiseler ile rahatlıkla kullanılabilir.

Büyük model taş tasarımlar ise mini ve kabarık elbiselerle rahat bir sadelik yaratır. Renkli taş modeller, tek renk elbiseler ile seçilmelidir.

Halka Zincir Kolyeler

Halka zincirler, askılı elbiselerle kullanılabilir. Kolyenin kalınlığı ve tarzı elbisenin kumaşına ve tarzına göre seçilmelidir. Örneğin, yoğun bir kumaş kullanılıyorsa, tamamlayıcı bir şekilde kalın bir zincir kullanılabilir. Böyle bir durumda, elbisenin odağını kesmemek için sade bir halka tercih edilmelidir. Kumaş tül ya da transparan ise küçük uçlar ile tamamlanan daha ince halkalar tercih edilebilir.

Taşlı Kolyeler

Zamansız, her daim trend olan kolye tasarımları arasında taşlı modeller de yer alıyor. Yuvarlak yaka, V yaka gibi her tarz elbise ile kullanılabilecek olan taşlı modeller, en çok hareketli, tül, cıvıl cıvıl ve dinamik tarzda elbiselere yakışıyor.

Ahşap ve cam boncuklar kullanılan büyük boyutlu tasarımlar, bohem tarzı elbiseleri tamamlayarak farklı bir şıklık yaratıyor.

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir