İsim bulamadım, “fırında kaşarlı patates” yazdım 🙂 . Dün gece, sabaha karşı çalışmaya devam ederken bir yandan da yemek fantezileri kuruyorum.Hafif ve atıştırmalık ne yesem diye düşünürken doğaçlama bir şekilde bunu yaptım.

Olay şu şekilde gelişti :

 1. Önce tabağın dibine, önce ince kesilmiş kaşar peynirlerini seriyoruz (tabağın sadece yarısına).Tabağın diğer yarısı boş kalıyor.
 2. Fırında pişirdiğimiz (siz dilerseniz haşlayabilirsiniz) 2 adet sıcak patatesi, kaşarlı zemin üzerine küp küp doğruyoruz.
 3. Patateslerin üzerine tekrar kaşar seriyoruz. (İnce dilim kesmek için uğraşmak istemiyorsanız, rendeleyebilirsiniz.)
 4. Son olarak, tuz, kekik ve biraz kırmızı biber ekliyoruz.(İsteğe göre baharatları çeşitlendirebilirsiniz.)
 5. Tabağı fırına atıyoruz, ben ortalama 180 derecede 5 dk. pişirdim ama siz gözlemleyerek, kaşarların erimesi ve üzerinin hafif kızarması ile birlikte fırından alabilirsiniz.
 6. Fırından aldığımız tabağın boşta olan diğer yarısına, yoğurt ekliyoruz.

oh miss :)

Yoğurt’un bu tabakta oldukça önemli bir rolü var çünkü sıcak patatesler ve erimiş kaşarı öylece yiyemeyeceğiniz için, bir patatesi ertafına erimiş kaşar peynirini sararak, yoğurt’a bandırıyorsunuz ve bu şekilde dengelenen sıcaklığı ile afiyetle yiyebiliyorsunuz.Ellerime sağlık, nasıl olmuş bu arada? 🙂

Bu atıştırmalığa ben düzgün bir isim bulamadım.Aklıma “kaşar peyniri arası fırında patates” geldi ama çok uzun yahu deyip vazgeçtim.Sizin isim öneriniz varsa lütfen alttaki yorum alanına yazın 🙂

2 Comments

 1. Meliha Doğu 12 Mart 2013 at 08:18

  Nasıl mı olmuş:(( Sabahın sekizinde insanın canın isteyeceği muhteşem bir şey olmuş:((

  Reply
  1. Emin Doğu - Site Author 12 Mart 2013 at 14:06

   tarif basit, denemek serbest 🙂

   Reply

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir