Bu ay WM Dergi ‘de yayınladığım makalemi, kişisel blog ‘umdan da paylaşarak herkese ulaşsın istedim.

Kişisel bilgilerimiz, kimlerle paylaşılıyor?

Spam mailler ile yapılan ürün/hizmet tanıtımı ve satış amaçlı reklamlardan sonra son dönemde, telefon ve sms yolu ile yapılan pazarlama aksiyonları baş gösterdi.

Özellikle benim telefonum resmen bir reklam panosuna dönmüş durumda.Kimi zaman sabah ‘ın 8-9 ‘unda gelen aramalar ve gün boyunca gelen kampanya ve fırsatları tanıtam sms ‘ler derken, “imdaaaat, kurtarın beni” diye bağırasım geliyor ama nafile…Kime duyurabilirim ki sesimi.Boşa yorulmuş olurum sadece çünkü bir sonuç alabileceğime inanmıyorum.

Bu konuda öncelikle dikkat etmeniz gereken konu, hizmet alırken imzalayıp, onayladığınız ve hiç bir zaman okumadığınız o sözleşmelerde yazanları incelemek.Çünkü o sözleşmelerde, sizin kişisel bilgilerinizin veya iletişim bilgilerinizin, çeşitli tanıtım ve kampanyalar iletilmek üzere kullanılabileceği ve paylaşılabileceği bilgisi yer almakta.

Tabii biz o sözleşmeleri okumadığımız için, bundan benim haberim yoktu vb. tepkiler verebiliyoruz.Ancak birçok alanda, bubilgilerimizi verirken dikkatli davransak dahi, internet, telefon vb. herhangi bir hizmet alırken sadece bir tanesinde bu bilgilerin tamamını verdiğimizde dahi, nerelere ulaşabileceğini ve ne kadar şirket ile paylaşılabileceğinin haddi hesabı yok maalesef.

Çünkü sonrasında bu bilgiler, çeşitli kurum ve kuruluşlara, izinli bilgiler şeklinde satılıyor ve bilgileriniz üzerinden kazanç sağlanıyor.Hem de defalarca ve defalarca…Aynı bilgiler onlarca ve hatta belki de yüzlerce şirkete satılıyor çünkü.Sonra gelsin telefonlar, sms ‘ler, mailler…

Ancak bu izinli diye pazarlanan bilgilerin kaç tanesinin sahibinin gerçekten izni var ve bilgilerinin paylaşılacağı bilgisini okuyarak onaylamış ve imzalamış.Bu durum maalesef en başta bizim dikkatsizliğimiz ve şimdi oturup kim okuyacak bu sözleşmeyi yaklaşımımızdan kaynaklanır.Yani direk ilgili şirketi de suçlayamıyorsunuz.

Ancak son dönemde bu işin ucu biraz fazla kaçtı.Çünkü artık telefonda satış sektörü coşmuş durumda ve önüne gelen telefon edip ürün anlatmaya kalkışıyor.Bu da, bilgilerin ne kadar çok yere ulaştığının da en büyük kanıtlarından birisi aslında.

Kariyer sitelerine şöyel bir göz atarsanız, onlarca telefonda satış elemanı arandığını görebilirsiniz.Resmen kocaman bir sektör haline dönüşmüş durumda.

Haydi ona da tamam diyelim.Bu şirketler ve sattıkları ürünleri nasıl pazarladıkları hakkında bir denetim yok.Adamın biri arıyor, daha selam verdikten sonra banka hesap bilgilerinizi soruyor ve Türkiye devleti tasarruf biriminden arıyorum diyor ve size elektrik faturasını düşüren bir cihaz satmaya çalışıyor, yanında da cep telefonu veya fotoğraf makinesi hediye edeceğini söylüyor.Marka sorarsanız, satın almadan bilgi veremem diyor.Bedel olarak da 250-300 TL civarı rakamlardan söz ediliyor.

“İstemiyorum teşekkür ederim” şeklinde bir cevap veriyorsunuz, ama… diye başlayan ve ikna etmek için beyninizi ütüleyen bir konuşma ile herşeye tekrar baştan başlanıyor.
“İlgilenmiyorum…” diye tekrar belirtiyorsunuz, kızgın bir ifade ile telefonu kapatıyorlar ve 2 dk. geçmeden aynı yerden tekrar telefon geliyor, açtığınızda o şirketin falanca şefi veya sorumlusu olduğunu söylüyor ve neden almak istemediğimin hesabını soruyor.

“Kardeşim, ilgilenmiyorum ve istemiyorum işte…” şeklinde tekrar cevap veriyorsunuz dişlerinizi sıkarak ve adam “istemiyorum demekten başka birşey bilmiyorsunuz” şeklinde çıkışarak azarlarcasına konuşmaya başlıyor.Bak bir de suçlu oldum almadım diye, kızdı beyefendi…
Bu hakkı nereden buluyorsa kendinde ve kendini ne sanıyorsa artık…

Sonra bir gün bir devlet büyüğümüz, bu elektrik faturasını düşürdüğü iddia edilen cihazlar yalandır, halkımız inanmasın diye açıklama yapıyor.Biliyorum zatren yalan olduğunu da ee hala arıyor bu adamlar, hem de devletin falanca biriminin adını kullanarak ve almazsanız da üstüne bir de azarlıyorlar.Bu konuda bir denetim mekanızması hayata geçirildi mi veya geçirilecek mi peki?

Bir de, Sağlık Bakanlığı ‘nın adını kullanarak arayıp duran ve sigarayı bıraktırma ilacı satan ne olduğu belirsiz şirketler var.Artık şirketseler tabi gerçekten…

2 günde bir mi aranır insan.Beni bir daha aramayın, ilgilenmiyorum dediğinizde tamam diyerek 2 gün sonra tekrar ararlar ve insanı cinnete sokarlar.En sonunda doğal olarak tepki verdiğinizde ise bir de üstüne azar işitir oturursunuz.

Şimdi soruyorum, kim bunlar?

Neden bu konuda bir denetim mekanizması yok ve her önüne gelene benim bilgilerim satılıyor?

Bu şirketler müşteri ilişkileri veya satış ile ilgili hiç mi eğitim vermez çalışanlarına, satış yaparak ekmek parası kazanmaya çalıştığın o insanları önce çıldırtma, sonra da azarlama hakkını sana kim veriyor?

Bu bilgileri herkes alabiliyor evet çünkü benim kişisel mailime bile Ekim ayında, Türkiye ‘nin popüler reklam şirketlerinden birinden “Vodadone 7 Milyon Abonesi” nin bilgilerinin yer aldığı bir paket satışı teklifi geldi.Hem de, kullandığı telefon markası, işletim sistemi, medeni durum, cinsiyet, yaş, gelir bilgileri, konuşma süresi, kayıtlı adres bilgisi, faturalarını kredi kartı ile ödeyenler ve daha bir çok detay bilgi.Üstelik oldukça uygun fiyatlara…Yani bu bilgileri alabilmek için illa Anonim Şirketi falan olmanıza gerek yok, biraz bütçe ayıran herkes alabilir ve milyonlarca kişiye sms reklamını basabilir…

Bu konuda, bir abonenin hiçbir şekilde, hiç kimseden reklam ve satış amaçlı telefon/sms almak istemesi durumunda uygulanabilecek bir seçenek nasıl sunulabilir, bu konuda acilen bir çalışma yapılması gerektiği kanısındayım.Çünkü operatör işlemlerinizden reklam sms ‘lerini kapatsanız da, bu önüne gelenin attığı sms ‘ler ve yaptığı aramalar normal bir cep numarası veya sabit numaradan geliyor.Haliyle, eskiden gönderilen tanıtım mesajlarında kurumsal bir görüntü çizen, gönderen kısmında şirket adının yer alması durumu da olmadığı ve herhangi bir bireyin sahip olduğu telefon numarasından geldiği için, sistemden engelleyemiyorsunuz.

Yetkili mercilerden acilen bu konuda bir sistem oluşturulması konusunda çalışmalar yapılması ve insanların kişisel bilgilerini satın alarak telefon ile satış yapmaya çalışan şirket/birey herneyse bunların inceleme ve denetim altına alınmasını talep ediyorum.İlla birilerinin başına birşey gelmesini beklemeyelim, herkes bu konuda girişimlerde bulunabilir.Lütfen sessiz kalmayın!

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir