Son günlerde haber sitelerinde meşhur trend.Artık galeri yapacak konu kalmadı sanırım ki, son dönemde şu gibi başlıklardan oluşan ve manşetlere kadar taşınan galeri haberler yayınlanmaya başladı;

  • Şu filmde oynayan o küçük çocuğun şimdiki hali…
  • İnsandı, insanlıktan çıktı… 😛
  • Bir zamanların afet kadınının şimdiki hali…
  • Ünlülerin eski ve şimdiki halleri…
  • İnanılmaz değişim (50 fotoğraflık analiz)…

gibi gibi… Yada bilimsel veya teknoloji içerikli dikkat çekici bir haberi 25-30 sayfadan oluşan bir galeri halinde yayınlıyor ve her fotoğrafın üzerine 2 satır yazı yazıyorlar. Fotoğraflar da internetten toplanmış, klasik, yünlerce kere kullanılmış fotoğraf ve görsellerden oluşuyor.

Artık internet haberciliğinin sayfa gösterimine dayandığı günümüzde, ziyaretçilere daha fazla sayfa gösterimi yaptırmak için ünlü, manken, fotomodel, çıplak, medyatik kadınların onlarca fotoğraflarından oluşan galeriler oluşturuluyor ve her bir sayfaya 1 resim konuluyor. Arada da haber ve bilgilendirici içerikler serpiştiriliyor ama o da ne… 25-30 sayfadan oluşan görsel galeri şeklinde, 10 satırlık haberi okumak için 10 sayfa değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Ben mi? Ben böyle bir durumda daha ilk sayfadan kapatıyorum, aynı içerikteki haber veya bilgiyi Google’da aratarak başka bir yerde tek sayfa içerisinde okuyorum. O fazladan 20-25 sayfayı inadıma gezmem! Daha fazla sayfa gösterimi için haberin veya bilgilendirici içeriğin mahvedildiği bir ortamda, çıkar amaçlı kopya içerik galerileri de kimsenin baştan sona ziyaret etmesini önermem!

Eski günlere, içeriğin tek sayfada haber! olarak yayınlandığı günlere dönmek umuduyla…

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir