Bu sefer size farklı bir yapı ve işleyişe sahip olan, dün keşfettiğim Siberia adlı dizi hakkında bilgi vermek istiyorum.Yapım bir reality show tarzında hazırlanmış, gerçek olay ve hikayeyi konu alan Sibirya’nın Tunguska bölgesinde geçiyor.Yani dizinin adı ve çekilen bölge ile birlikte bölgenin geçmişi de tamamen gerçek! Tema olarak, bizim bildiğimiz Survivor şeklinde ilerleyen, sadece oyuncular ve küçük bir kamera ekibinin olduğu ve hafif Lost tadı da alabileceğiniz dizinin bir diğer dikkat çekici yanı da oyuncuların gerçek hayattaki isimlerini kullanıyor olmaları.NBC yapımı olan dizi ilk bölümü itibariyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış ve 2. bölümü de bugün yayınlandı.Dizinin Türkiye izleyici değerlendirmesi 10 üzerinden 9.1 puan.Yanlış anlaşılma olmasın IMDB puanı değil bu…

Konusundan bahsedecek olursam :

NBC’nin bu doğa üstü, gizem, gerilim ve korku temalı yaz dizisi, Sibirya’da geçen bir reality şovunun arka planında olan karışık olayları ele alıyor ve dizideki sahneler de gerçek bir reality şovu gibi parçasıymış gibi sunuluyor.
1908 yılında, Sibirya’nın Tunguska bölgesine bir meteor düşer. Bunun üzerinden 100 seneden fazla geçmiştir ve bu bölgenin gizemli geçmişini bilmeyen yarışmacılar, burada bir reality şov yarışmasına katılırlar.
16 yarışmacının olduğu yarışmada, oyunculardan biri yaralanıp da yardım gelmeyince kahramanlarımız, bulundukları adada her şeyin de bu oyunun bir parçası olmadığını farkediyor.

İlk bölümünden sonra bende uyandırdığı merak ile 2.bölümünü sabırsızlıkla beklediğim dizinin çekildiği bölgenin gerçek hikayesini Wikipedia’dan alıntı yaparak paylaşmak istiyorum :

Tunguska olayı, 30 Haziran 1908 günü sabah saat yaklaşık 7:45 sularında Sibirya’nın orta kesimlerindeki Podkamennaya Tunguska Irmağı yakınlarında oluşan büyük gök patlamasının adıdır.

Patlama 10-15 bin tonluk bir dinamit kütlesinin patlamasına eşdeğerdi. Kesin olmayan verilere göre patlamanın nedeninin, bir kuyruklu yıldız parçasının ya da meteorun yere çarpması olduğu sanılmaktadır. Cismin atmosfere yaklaşık 100.000 km/sa hızla girdiği ve ağırlığının 100.000 ile 1.000.000 ton arasında olduğu varsayılmaktadır.

Patlama bölgesi ilk olarak Rus bilim adamı Leonid Alekseyeviç Kulik tarafından 1927-1930 yılları arasında incelendi. Olayı uzaktan gözleyenler önce bir ateş topu gördüklerini ve ardından yer sarsıntısıyla birlikte, güçlü sıcak rüzgarların oluştuğunu söylediler. Avrupa’daki sismograflar, patlamanın neden olduğu sismik dalgaları saptadılar. Patlamanın alevleri yaklaşık 800 km uzaktan görülmüştü. Cisim atmosferde buharlaştığından çevreye çeşitli gazlar yayılmış ve olaydan belli bir süre sonra bile Sibirya ve Avrupa’da geceleri gökyüzünün parlak bir renk almasına neden olmuştur.

Gizemli olaylar olan bölgedeki Tunguska olayı konusunda, yayınlanan trailer’ın başında da gerçek görüntüler yer alıyor ve bu trailer’ı da altta izleyebilirsiniz :

[su_youtube_advanced url=”http://www.youtube.com/watch?v=59omVgfM-to” width=”660″ controls=”alt” autoplay=”yes” theme=”light”]http://www.youtube.com/watch?v=n6wytrQo-UE[/su_youtube_advanced]

Dizi hakkında bir kaç yorumu alıntı yaparak yayınlamak istiyorum :

  • Nick : eastanbool / Yorum : yeni lost olacak dizidir. ha buraya da yazıyorum.
  • Nick : transformator / Yorum :  farklı bir nbc dizisi. başarıyı yakalayabilir.

Ben genelde IMDB 8 – 8.5 puan üstü dizileri paylaşırım ve takipçilerim de genelde yayınladığım dizilerin tamamını zevkle izler.İlk kez henüz IMDB değerlendirmesi aktif olmamış olan bir yapım paylaşıyorum çünkü bu benzerlerinden ayrılan tarzda bir yapıya sahip ve araştırmalarım sırasında genel izleyici kitlesinin de oldukça ilgisini çektiği ve yeni bölümünü merakla beklediğini gördüm.Umarım sizler de beğenir ve ilgi ile takip edersiniz 🙂

1 Comment

  1. Meliha Doğu 9 Temmuz 2013 at 22:26

    İlk bölümü seyrettim, ikincisini seyretmeye hazırlanıyorum şu an 🙂 Evet gizem, bilim kurgu, korku ve belki de başka sürprizler var… Öğrenmek için seyretmeye kararlıyım :)) Ayrıca Lost'tan daha gerçekçi ve daha güzel gibi…

    Reply

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir