True Detective, farklı bir dizinin yorumlarını okurken karşılaştığım bir dizi.IMDB puanı’nın 9.4 olması dikkatimi ilk çeken şey oldu.Dizi hakkında yaptığım ufak bir araştırmanın ve okuduğum yorumlardan sonra o anda ilgilendiğim diziyi hemen 2. plana atmama sebep oldu ve ilk bölümü ile izlemeye koyuldum.Her bir bölümü ortalama 55 dakika süren True Detective günümüzde emekli olmuş olan 2 dedektif’in 17 yıl önce başlayan bir seri, cinayetleri anlattığı günümüz ve geçmiş arasında farklı zamanlarda geçen oldukça sürükleyici bir yapım.Günümüzdeki klişe yapımların aksine true-d-3-jpegvurdulu-kırdılı, özel efekli fantastik sahneleri olmayan, oldukça sade (ki zaten 1990’ları işliyor) ancak inanılmaz bir hikaye kurgusu ve sürükleyicilik ile sizi hemen kendine bağlıyor.Dizinin teması 1895 yılındaki “The King in The Yellow” isimli korku hikayeleri derlemesinden alınıyor.

Dizideki başrol karakterlerden dedektif Rust Cohle (Matthew McConaughey) tarzı, düşünceleri, bakış açıları ve değişik tripleri ile harika bir oyunculuğa imza atıyor ve favori adamım diyebilirim.

Ayrıca 1. sezon 4.bölümü ile dizinin yönetmeni Cary Joji Fukunaga’ya en iyi drama yapımı yönetmenliği Emmy ödülü kazandıran yapım, her bölümü ile bir sinemasal yapım tadı veriyor izleyicilerine.True Detective’in diğer bir etkileyici tarafı da müzikleri.Gerek giriş müziği, gerekse dizi içerisindeki müzikleri ile gönlümde taht kurdu resmen ve ayrıca müziklerini de dinler oldum.

Şimdi gelelim dizinin kısaca konusuna;

17 yıla yayılan cinayetler silsilesi. İki dedektif katilleri bulmaya hayatlarını adamışlar. Katiller onlardan hep bir adım ileride. Ama illa ki arkalarında bir ipucu bırakacaklar. Çünkü kusursuz bir suç hiç işlenmedi.

True Detective Nic Pizzolatto’nın yarattığı gelecek yıllarda adından bolca söz ettirecek bir polisiye dizisi. Başrollerinde Matthew McConaughey, Woody Harrelson ve Michelle Monaghan gibi önemli oyunculara sahip, True Detective’in ilk sezonu 8 bölümden oluşuyor.

Rust ve Martin isimli iki dedektifin bir kadın cinayetiyle başlayıp, kült mezhepleri de içine alan suç örgüsünü bulma çabaları sinemasal bir kaliteyle anlatılıyor. Dizinin hiç bir karesinin önemsiz olmadığı, her sahnesinde birçok detayın bulunduğu True Detective son yılların en iyi yapımlarından biri.

Dizinin fragmanını ve bahsettiğim giriş jeneriğini altta izleyebilirsiniz;

Fragman :

Giriş Jeneriği :

İlgi gösterenlere iyi izlemeler diliyorum, dizi hakkında varsa yorumlarınızı alt kısımda yazabilirsiniz…

[wp-review]

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir