Bu makaleyi geçtiğimiz yıl Turkcell Blog için hazırlamıştım, kendi blog’umda da paylaşmadan edemedim 🙂

Son yıllarda sosyal medya ile birlikte blog’culuk kavramı oldukça popüler bir hal alarak internet dünyasında ciddi bir mecra haline geldi. Çeşitli konularda yazılar yayınlayabileceğiniz ve sosyal medya ile entegre kullandığınızda önemli bir okuyucu kitlesine ulaşabileceğiniz blog yazarlığına siz de adım atabilirsiniz.

Blog mantığındaki siteler tabii ki daha önceki yıllarda da mevcuttu ancak bu kadar popüler olarak öne çıkmalarının ardından ilgi odağı olan hal aldılar. İnsanlar bir çok konuda bilgi almak, farklı kişilerin tecrübelerine ve tavsiyelerine göz atmak için blog sitelerini araştırıyor ve hatta bültenlerine abone oluyorlar. Blog yazarlığı kavramı, sahip olduğu bilgi, birikim ve tecrübeleri insanlarla paylaşmak isteyen kişileri de kendine çekerek ciddi bir blog çeşitliliği oluşmasına olanak sağlıyor. Blog siteleri ile geniş kitlelere ulaşmak ve kitlelerin sizi okuması hem yazmak için önemli bir teşvik sağlıyor hem de kişisel fikir, tecrübe ve bilgi paylaşımını zenginleştiriyor. Peki sizin bir blog siteniz var mı yada hiç blog yazmayı düşündünüz mü?

Her bireyin yaşam alanı, yaptığı iş, uzmanlık alanı, tercihleri, zevkleri ve daha bir çok konuda kendine has bakış açısı, bilgi ve tecrübe birikimleri bulunur. Bu birikimleri bir blog sitesi açarak paylaşmayı, olaylar ve gelişmeler hakkında fikirlerinizi yazmayı istemez misiniz?

Artık arama motorlarında yapılan bir çok aramada blog siteleri ön plana çıkıyor ve daha fazla ilgi görüyor. Çünkü insanlar klasik tanıtımlar veya anlatımlar yerine, kişilerin bireysel deneyimleri ve tecrübelerine önem veriyor ve bunların yer aldığı blog sitelerini inceleyerek, yapmak istedikleri bir işten satın almayı planladıkları bir ürüne kadar bir çok konuda bilgi almak, hatta blog yazarına aklına takılan sorular soruları sorup cevaplar alarak uygulamaya geçmeyi veya karar vermeyi tercih ediyorlar. Bireysel deneyim ve tecrübelerin her zaman daha önemli olduğunu düşünen benim için de aynı durum geçerli. Kişilerin düşünceleri, eleştirileri ve yorumlarına önem verir bir çok durumda, hatta izleyeceğim film’den satın almayı düşündüğüm bir ürüne kadar oldukça geniş bir yelpazede bilgi almak amacıyla blog sitelerinden yararlanırım. Kendim de blog yazarak, aynı şekilde bilgi paylaşımı yapmaya özen gösteririm. Bireysel olarak ben de bir blog yazarı olduğum için, kişisel deneyimleri ve bilgileri yazmanın ne kadar ciddi bir okuyucu kitlesi getirdiğini de bizzat tecrübe ediyorum.Bu sebeple sahip olduğunuz birikimleri yazmaktan çekinmemenizi ve bir blog sitesi açmanızı da şiddetle tavsiye ediyorum. Özellikle uzmanlık alanınız veya ağırlıklı bir konu hakkında yazacağınız özgün yazılar ciddi bir kitleye ulaşmanıza ön ayak olacaktır. Bu alanlara birkaç örnek verecek olursam; kültür, sanat, tiyatro, sinema, dizi, teknik bilgi, ev dekorasyon, mutfak (yemek tarifleri), hobi, eleştiri gibi daha sayısız örnek sayabilirim.

Bir blog sitesi açmak teknik açıdan da sizi korkutuyor olabilir ancak günümüzde bu konuda ücretli ve ücretsiz, yerli ve yabancı bir çok alternatif mevcut olduğu için kurulum konusunda teknik bilgi sahibi olmadan da blog sitenize sahip olabilir, yazmaya başlayabilirsiniz. Ücretli olarak genelde WordPress Hosting diye adlandırılan, barındırma ve bazı alternatiflerde blog kurulum hizmetinin de dahil olabildiği, oldukça uygun rakamlara sahip olabileceğiniz çözümler bulabilirsiniz.Bu seçenekte kendinize ait bir alan adı üzerinden yayın yaparak okuyucularınıza ulaşabilirsiniz. Ücretsiz ve hazır çözümlerde ise herhangi bir ödeme yapmadan ve sadece gerekli bilgileri doldurduğunuz basit adımlar ile hemen blog sitenizi yayına alabileceğiniz servisler bulunmaktadır.

Altta bu konuda hizmet veren bazı servisleri kısaca tanıyacağız;

Tumblr
Geçtiğimiz aylarda Yahoo tarafından satın alınan ve 126 milyon’dan fazla blog sitesini barındıran, sosyal medya ile entegre çalışan ücretsiz bir blog servisidir.Çeşitli ücretsiz ve ücretli tema seçenekleri de sunarak, blog sitenizi kişiselleştirmenize olanak sağlar. Bu servisten açacağınız blogunuzun adresi, örn. emindogu.tumblr.com şeklinde olacaktır. – www.tumblr.com

Blogger
10 yıl önce Google tarafından satın alınan ve internet’in ilk blog sağlayıcısı olan Blogger, Google hesabınız ile entegre çalışan ücretsiz bir blog servisidir.Ayrıca Google Adsense reklamlarını basit bir şekilde yerleştirerek blogunuzdan para kazanmanıza da olanak sağlamaktadır.Bu servisten açacağınız bloğunuzun adresi, örn. emindogu.tumblr.com şeklinde olacaktır. – www.blogger.com

Blogcu
2005 yılında kurulan Blogcu Türkiye’nin ilk blog servisidir.Yaklaşık 400 bin üyesi bulunan servis aracılığı ile blog sitenizi ücretsiz olarak açabilirsiniz. Üye oldukçan birkaç dakika sonra blog sitenizin yayına başlaması için basit adımlardan oluşan sistemi zorlanmadan kullanabilirsiniz. Bu servisten açacağınız bloğunuzun adresi, örn. emindogu.blogcu.com şeklinde olacaktır. – www.blogcu.com

Weebly
Popüler blog servisi Weebly de Türkçe dil ile yayın yapan yabancı blog servislerinden birisi. Sürükle/bırak ara yüzü, resim galerisi, slayt, harita vb. bir çok multimedya desteği bulunan Weebly basit ve hızlı bir şekilde blog sitenizi açmanıza olanak sağlıyor. Bu servisten açacağınız bloğunuzun adresi, örn. emindogu.weebly.com şeklinde olacaktır. – www.weebly.com

WordPress
Dünya’nın en popüler blog yazılımı olan WordPress, kurulum için teknik bilginiz yoksa basit adımlarla ücretsiz online blog sahibi olmanızı da sağlıyor.Ücretli paket ile birlikte size özel alan adı ile yayın yapma seçeneği ve Türkçe dil desteği olan sistemde açacağınız bloğunuzun adresi, örn. emindogu.wordpress.com şeklinde olacaktır. – http://tr.wordpress.com

Üstte paylaştığım servisler tabii ki sadece bir kısmı ancak en popülerleri. Siz de bu servislerden herhangi birini tercih ederek blog sitenizi sadece birkaç basit adım ile açabilir, blog yazarlığına adım atabilirsiniz. Ayrıca bu servisler, mevcut blogları ve son yayınlanan yazıları da kullanıcılarına ulaştırdığı için yeni okuyuculara ulaşmanıza katkıda bulunacaktır. Bununla birlikte siz de diğer bloglara göz atarak, ilginizi çekenleri takibe alabilirsiniz.

Blog sitenizde yayınladığınız yazıları sosyal medyada paylaşarak önemli bir dönüşüm sağlayabilir, hatta blog siteniz için sosyal medyada bir sayfa bile oluşturabilirsiniz. Bu sayede takipçileriniz ile sosyal medya üzerinden de etkileşimde bulunabilir, daha geniş bir okuyucu kitlesine de yine bu sayede ulaşabilirsiniz. Günümüzde sosyal medyanın bilgisayar, akıllı telefon ve tablet gibi bir çok araç sayesinde oldukça yoğun bir şekilde kullanılıyor olması sebebiyle kitlelerin ciddi zaman geçirdikleri bir alan halini aldı. Blog sitenizin de bu platformlarda yer alması, ulaşabileceğiniz kişi sayısını da aynı ölçüde katlayacaktır. Ayrıca blog sitenizde yayınladığınız yazılar ile ilgili sosyal medyada yapacağınız paylaşımlara gerek yorum gerekse paylaşım olarak yapılacak geri dönüşler, ilgili kitlenin arkadaşları ve takipçilerine de ulaşmanızı ve dikkat çekmenizi sağlayacaktı.

Böylece sosyal medya ve blogunuzu entegre bir şekilde kullandığınızda ulaşacağınız kitlenin artması ile birlikte daha fazla yazmak için de teşvik olacak, çok daha fazla kişi ile etkileşim kuracak, bilgi ve deneyimlerinizi paylaşabileceksiniz.

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir