Küçük bir işletme, büyük bir şirket veya kişisel bir web sitesi olsun, dönüşüm oranları her zaman en önemli faktördür. Yaptığınız çeşitli SEO çalışmalarına rağmen getirdiği ziyaretçiler hala yetersiz geliyor olabilir. Dönüşümleri arttırmak için çalışmalara başlarken öncelikle web sitenizde basit değişiklik ve yenilikler yapmanız gerekebilir. Bunlara kısaca bazı örnekler verecek olursam;

Sadelik ve az karmaşa daha iyidir

Web sitenizin genel tasarımını mümkün olduğunda basit tutmalısınız. Birçok sitede çeşitli sekmeler, kutucuklar (widget), formlar vb. bulunmakta ve site içerisinde çok fazla detay yer almaktadır. Ancak bu fazla çeşitlilik, sitenizi ziyaret eden kullanıcıları ana içerikten uzaklaştırarak, dağılmasına ve sitenizi terk etmesine sebep olabilir.

Sitenizi ziyaret eden kişiler, ilgilendikleri içerikleri görebilmek için rahatça gezinmek, istedikleri içeriğe kolayca ulaşabilmek ister. Bunu zorlaştırdığınızda veya dağınık bir yapı sunduğunuzda ise, içeriklerinizin takip edilmesi zorlaşacak ve geri dönüşüm oranları da buna bağlı olarak azalacaktır. Web sitenizin üst kısmında bir navigasyon menüsü oluşturarak kategorileri ve içerik konularınızı sıralamanız, ziyaretçileri yönlendirmek için yeterli olacaktır.

Her zaman test yapın

Web sitenizi, sayfalarını, içeriklerini, her şeyini test edin. A/B testleri kitlenizi tanımanız için size yardımcı olacaktır. DigiTech Web Tasarım Direktörü Darryl Stevens, sitelerin genel tasarımını incelemek için “beş saniyelik test” öneriyor. Bu teste göre, web sitenizde ilk olarak hangi link/buton/alan 2a tıklandığı, hangi içeriklerin ilgi çektiği ve çekmediği gibi konuları analiz etmeniz, geri dönüşüm oranlarınızı arttırmanız için yapmanız gereken düzenlemeleri bilmeniz ve harekete geçmeniz açısından büyük önem taşıyor.

Fotoğraf ve videolar ekleyin

Genel olarak insanlar görsel ve video içeriklere ilgi göstermekte. İçeriklerini fotoğraf ve videolar ile zenginleştirmeniz, sitenizde geçirdikleri süreyi ve daha sonra tekrar gelmelerini sağlayacak önemli bir unsurdur. Görsel ve video içerikler, kişilerin ilgili içeriği benimsemesi, daha iyi anlamasını sağlayacak, içeriğinizin daha etkileyici ve anlamlı olmasına katkı sağlayacaktır. Bu nedenle bol bol fotoğraf ve video içerikler kullanabilirsiniz.

Sizlerin de farklı önerileriniz varsa, alt kısımdan yorum ekleyerek paylaşabilirsiniz.

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir