Web

Yaşanan alan adı kıtlığı

Bir web projesi planlıyorsunuz ve bu konuda çalışmalar yürütüyorsunuz. Tabii bu çalışmalar arasında en önemli olanlardan biri de alan adınız.

Ancak o da ne, projenize uygun alan adı dolu, araştırıyorsunuz satılık da değil, mevcut bir yayın da yok ama dolu.Sonra başlıyorsunuz alan adı türetmeye, asıl aklınızdaki projenizi en doğru ve direk ifade eden alan adını alamadığınız için türevlerini denemeye başlıyorsunuz her ne kadar sizi mutlu etmese ve ilk andaki gibi sade ve net olsa da.Ama o türevler de dolu…Moraliniz ve sinirleriniz bozuluyor doğal olarak.

Siz bir konuda proje üreterek bunu hayata geçirecekken alan adını alamıyorsunuz ama herhangi bir proje üretmeyen, mevcut yayını olmayan bir şekilde o alan adı ve türevleri daha önceden alınmış ve öylece boş boş duruyor.Bu durum karşısında yaşadığınız gerginlik sonrası alan adı sahibi ile iletişime geçmeyi düşünüyorsunuz. Madem aktif olarak değerlendirilmiyor ben satın almayı talep edeyim ve bu alan adı ile işimi yapayım diyorsunuz.Ancak alan adı sahibi ile iletişime geçmeniz sonrası ilgili alan adı onun gözünde bir anda değere biniyor, ee ne de olsa biri satın almak istemiş, bu da o alan adını kıymete bindirir doğal olarak.İletişime geçtikten sonra ikinci bir şok yaşamaya hazır mısınız? Değilseniz kendinizi buna hazırlamanızı tavsiye ederim.

Çünkü benim ve birçok sektörden tanıtığımın başına gelmiş olan durum sizin de başınıza gelebilir.Alan adını aktif olarak kullanmayan sahibi, sizin satın alma talebinize öyle bir rakam ile dönüş yapar ki yok artık dersiniz…Projeyi, adını veya planlarınızı tamamen değiştirmek daha akıl karı gelir o anda…

Ben, tematik özelliği olmayan ve öyle yemek. com gibi çok da jenerik olmadığı halde sırf aktif olarak kullanmıyorsanız ben alayım da projemi hayata geçireyim talebi sonrası o örnek verdiğim tematik alan adları seviyesinde 100.000 TL’lere varan ödeme talepleri olduğunu biliyorum.

İşte o anda hangimiz isyan etmedi? Yapacağı proje ile ilgili hevesi kırılmadı veya karamsarlığa kapılmadı?

Alan adı ticareti sebebiyle ve özellikle Godaddy gibi yabandı alan adı kayıt şirketlerinin sık sık yaptığı 1$, 2$ gibi fiyat kampanyaları sebebiyle öylesine alınan bir çok alan adı mevcut ve bunların bir çoğu hedeflenen satış rakamları elde edilememesi veya o alan adını değerlendirebilecek projenin yapılamaması sebebiyle öyle boş boş duruyorlar.

Bazen öyle seviyelere gelebiliyor ki bu durum, almak istediğiniz alan adının dolu olmasını geçtim, artık saçma veya anlamsız denebilecek seviyelere varan türevlerinin de ve hatta .com dışında .net ve .org uzantılarının dahi kayıt edildiğini görebiliyor ve ayrıca bir şok daha yaşayabiliyorsunuz. Bu durumda eğer ciddi bir yatırım gücünüz yok ise bazen ya mecburen .co, .in gibi diğer alan adı uzantılarına kayıyorsunuz ya da projenizin adını tekrar gözden geçirerek değişiklik yapmayı düşünmeye başlıyorsunuz.

Günümüzde alan adları ve özellikle kısa alan adlarında yaşanan tükenme ile birlikte bir de bu durum eklenince ne kadar çok gereksiz harcama ile işe yaramayacağı halde alınmış alan adları olduğu göze çarpıyor ve bu durum bazen bahsettiğim konularda üzücü ve sinir bozucu boyutlara gelebiliyor.

Peki ne yapmalıyız da bunun önüne geçmeliyiz?

Öncelikle ihtiyacımız olmayan veya proje hayata geçirmeyeceğimiz, işimize yaramayacak alan adlarını boşu boşuna almamalıyız. Tabii bu yanlış anlaşılmasın, alan adı ticareti için alınabilecek gerçekten güzel ve iyi gelir getirebilecek alan adlarından bahsetmiyorum. Hani 5 TL‘ye alıp da 100 TL etmeyecek bir alan adını yanlış öngörü ve harcamalar ile 1 yıl gereksiz yere bloke etmenin mantığı olduğunu açıkçası düşünmüyorum.

Alan adı ticaretinde dikkat edilmesi gereken konular ve tercihlerin nasıl yapılması gerektiği genelde zaman içerisinde oluşan tecrübe ile gelişmektedir ancak yine de alan adı alımlarında bir kere daha düşünmenizi ve kendinize; “bu alan adını ne yapacağım” sorusunu sormanızı tavsiye ediyorum.

Çünkü birçoğuna ne bir site kuruluyor ne de 10 TL’ye dahi satılabiliyor.1 yıl sonra süresi dolup düştüğünce geride gereksiz yapılmış harcamalar kalıyor.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir
GeekHost – Responsive Web Hosting Site Tasarımı
Web sitelerinde görsellik ve kalite

Bu Konuda Yorum Yapabilirsiniz

Yorumunuz*

Adınız*
Web Siteniz