Tüketicilerin %30’u, bir web sitesi olmayan bir işletmeyi dikkate almıyor. Bunun nedeni ne olabilir? Merak ediyorsanız, daha derinlere inelim!

Günümüzde insanlar, ürün satın alma, hizmet kullanma, blog okuma veya birçok farklı nedenle internet’te büyük bir zaman harcıyor. Bu durumda bir web siteye sahip olmak, işletmeniz için güçlü bir varlık oluşturur, çünkü aradıkları bilgileri arayan belirli kullanıcılara faydalı olabilecek bilgiler sağlar. Bu, işletmeleri çevrimiçi ortama taşımaya teşvik eder.

Çevrimiçi varlık ve bir web siteye sahip olmak, günümüzde işletme büyümesinin önemli bir parçası haline gelmiştir.

İşte işletmenizin bir web sitesi olması gerektiğini kanıtlamak için on önemli neden:

  1. İşletmenize Güven Oluşturur: İyi tasarlanmış bir web sitesine sahip olmak, gerçek bir işletme olduğunuzu gösterme fırsatı sunar ve potansiyel müşterilerin işletmenizi ziyaret edip daha fazla bilgi edinmesini sağlar. Bir web sitesi olmaması durumunda, işletmenizin güvenilirliği etkilenebilir ve insanlar işletmenizin meşruiyetini sorgulayabilir.
  2. Daha Fazla Müşteriye Ulaşmanızı ve Potansiyel Müşteriler Yaratmanızı Sağlar: İşletmeniz için bir web sitesine sahip olmanın en büyük avantajlarından biri, potansiyel kitleniz tarafından çevrimiçi ortamda kolayca bulunabilmenizdir. İnsanlar aradıklarını bulmak için giderek daha fazla internete başvuruyor ve işletmenizle ilgili doğru bilgilere sahip bir web sitesi, sizi çevrimiçi olarak bulmalarına yardımcı olur.

Bu, sadece çevrimiçi ortamda marka bilinirliğinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda işletmenize dünya çapında (işletmenizin kapsamını genişletmek istiyorsanız) potansiyel kitlenin erişimini sağlar.

Ayrıca, web sitenizle 7/24 çevrimiçi görünürlüğe sahip olursunuz. Unutmayın, işletmeniz çevrimiçi olarak ne kadar çok yer alırsa, o kadar çok kişiye ulaşır ve insanlar işletmenizi daha iyi tanır. Bu da daha fazla müşteri oluşturma şansını artırır.

  1. İnsanların Sizi Çevrimiçi Keşfetmesine Yardımcı Olur: Web siteniz, sanal dünyadaki bir adres gibidir. İnsanların sizi çevrimiçi olarak bulmasını istiyorsanız, bir web sitesine ihtiyacınız vardır.

Basit bir ifadeyle, ziyaretçiler internet üzerinde ürünler, hizmetler veya ihtiyaçlarına yönelik çözümler arıyorsa, bir web sitesine sahip olmak, işletmenizi (sorunlarına çözüm bulan bir işletme olduğunuzdur) yakın çevrede keşfetmelerine ve sizinle iletişime geçmelerine olanak sağlar.

Bu nedenle, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) stratejilerinden yararlanmanız önerilir. İşletmenizle ilgili belirli anahtar kelimelere dayalı olarak web sitenizi optimize etmek ve insanların arama sonuçlarında sitenizin görünmesini ve daha keşfedilebilir olmasını sağlamak için web sayfalarınızı doğru başlık etiketleri ve meta açıklamalarıyla tanımlamak önemlidir.

Dikkat etmeniz gereken diğer önemli bir nokta da coğrafi konum bilgisini eklemektir. Yani, işletmenizin fiziksel bir yeri varsa veya yerel insanların sizi bulmasını istiyorsanız, yerel arama motoru optimizasyonunu kullanın. İnsanların sizin sunduğunuz şeyi aradığında işletmenizi daha kolay bulmalarını sağlar.

Örneğin, “kozmetik ürünleri nereden satın alabilirim” şeklinde uzun kuyruklu anahtar kelimeleri araştırdığınızda: Arama motoru Google, arama sonuçlarınızın üstünde Nykaa’yı ve ardından Purplle’yi sıralar çünkü bunlar tüketicilerin tercihlerine ve listelenen anahtar kelimelere bağlıdır.

  1. Tüm Müşterileri Web Sitene Yönlendirmek İçin Dijital Pazarlamayı Kullanma Hala işletmenizin yeni müşteriler çekmek için yalnızca bir sosyal medya sayfasına sahip olmanın yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Öyleyse, tekrar düşünme zamanı geldi.

Diyelim ki işletmeniz sadece bir Facebook sayfasına sahip ve diğer her işletmenin de olduğunu düşünerek bunun yeterli olduğunu düşünüyorsunuz. Ama bu yeterli değil. Neden mi? Facebook’un organik erişimi 2018 yılında %7,7’den 2019 yılında %5,5’e ve 2020 yılında %5,2’ye düşmüştür. Ayrıca, etkileşim oranı 2020 yılında %0,25 olan 2020 yılında %0,08’e düşmüştür. Bu nedenle, işletmelerin sadece sosyal medyaya güvenmek yerine web siteleri oluşturmaları da önemlidir.

Sosyal medya platformları işletmenizin büyümesine yardımcı olabilir, ancak özellikle bu değişken dünyada yalnızca pazarlama kanalı olarak buna güvenmeyin. Mümkünse web sitenizi tüm pazarlama çabalarınızın merkezi haline getirin. Bunun nasıl yapılacağına gelince:

Eğer bir reklam kampanyası yürütüyorsanız, web adresinizi reklama dahil edin. Bu, potansiyel müşterilerinize markanız hakkında daha fazla bilgi edinmeleri ve keşfetmeleri için web sitenize yönlendirir. Ya da sosyal medya profillerinizi web sitenizle bağlayabilirsiniz.

  1. İşinizi Sergilemek – Başarılı Vaka Çalışmalarını Öne Çıkarmak Web site ziyaretçileri ve potansiyel müşteriler üzerinde etkileyici bir izlenim bırakmak istiyorsanız, çalışmalarınızı sergilemekten çekinmeyin. Başkalarını kendin hakkında bilgilendirin. Bir web sitesi, portföyünüzü, görselleri veya videoları ve başarılı projeleriniz hakkında referansları sergileyebileceğiniz benzersiz bir platform olarak hizmet eder. Marka kişiliğinizi, deneyiminizi ve yeteneklerinizi müşterilere ifade etmek için başarı hikayeleri ve vaka çalışmaları hakkında referanslar sunabilirsiniz.

Daha iyi anlamak için dijital pazarlama ajansı Thrive’ın, müşteri video referanslarını ve incelemelerini ve başarı yüzdesini belirgin bir şekilde sergileyen bir örneği aşağıda verilmiştir.

  1. Hizmetlerinizi Sergileme Her işletme için her müşteri önemlidir. Bu nedenle uzmanlığınızı en iyi şekilde sergilemek önemlidir ve bir ‘Hizmetler Sayfası’na sahip bir web sitesi size bunu yapma imkanı sağlar.

Prospektlerinizin “Özelliklerini” bulmalarına yardımcı olmak ve web sitenizde daha fazla trafik elde etmek için ‘Hizmetler Sayfası’na sahip olmanızı öneririz. Burada yaptığınız iş türünü listeleyebilirsiniz. Ayrıca, hangi alanlarda uzmanlaştığınızı açıklayabilir ve geçmiş başarılarınızı, prospectlerinize şu şekillerde göstererek başarı oranınızı gösterebilirsiniz:

Dikkati prospectin üzerinde tutmak için madde işaretleri ve grafikler kullanın. Markanızla bağlantı kuran hedef kitlenize ilişkin fotoğraflar. Sonuç olarak, size sadık bir müşteri tabanı oluşturmanıza yardımcı olur.

Örneğin, dijital pazarlama ajansı Matrix Bricks, özel olarak uzmanlaştıkları hizmetleri işaretleyen infografikler kullanmış ve potansiyel müşterilere sunmuştur. Ayrıca, bu alandaki deneyim süresi ve başarı oranlarını da açıklamıştır.

  1. Her Zaman Erişilebilir İnternet sayesinde insanlar dünyanın herhangi bir yerinden her saat online alışveriş yapabilir!

İşletmeler, şirketi araştırmaları veya alışveriş yapmaları için günün her saati bir web sitesine sahip olarak potansiyel müşterilere ulaşabilir.

Genellikle, büyük bir ilk izlenim %94 oranında tasarım kaynaklıdır. İyi tasarlanmış bir web sitesi, iletişim bilgileri de dahil olmak üzere ilgili bilgileri içeren iyi bir tasarıma sahip olmalıdır. Bu, müşterilerinize anında soru sorma veya mal veya hizmetlerinizle ilgili bir sorun bildirme imkanı sağlar. Ayrıca, müşterinizle anında iletişim kurabilme ve müşteri hizmeti memnuniyeti oranınızı artırabilme yeteneğinizi de sağlar.

Zamanınızı korumak ve müşteri deneyimini iyileştirmek için aşağıdaki yaratıcı yöntemleri uygulayabilirsiniz:

Web Sitenize “Sıkça Sorulan Sorular” Bölümü Ekleyin. Her bir müşterinizle aynı tür soruları yanıtlamak için çoğu zaman harcıyorsanız, web sitenizde bu sıkça sorulan soruların cevaplarını yayınlayarak müşterilerinizi bu sayfalara yönlendirebilirsiniz. Sonuç olarak, müşterileriniz size sağladığınız bilgiden memnun olacak ve sizin için zaman kazanacaklar.

Sohbet Botlarını Kullanma. Sohbet botları, şablon yanıtları aracılığıyla en yaygın müşteri sorularını yanıtlar. Ayrıca, ziyaretçileri kaydolma prosedürleri, ürün veya hizmetlerle ilgili güncellemeler gibi konularda da bilgilendirir.

Bir web sitesine sahip olmak, ürünlerinizin ve / veya hizmetlerinizin bir çevrimiçi broşürü veya kataloğu gibi çalışır. İstediğiniz zaman hızlı ve kolay bir şekilde güncelleyebilirsiniz. Ayrıca, müşterilerinizi yeni ürünleriniz ve / veya hizmetleriniz hakkında güncel tutmanızı sağlar. Herhangi bir yaklaşan etkinlik veya özel promosyon hakkında bilgilendirebilirsiniz.

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir