Teknoloji

Akıllı telefon işlemcileri için daha fazla çekirdek yerine, kaliteli çekirdek!

Daha fazlası her zaman daha iyisi midir?

Jimmy Fallon böyle düşünüyor ancak mobil işlemciler için bazen az olan iyidir.

İşlemci gücünü artırmaya çalışmanın en hızlı yollarından biri de tek bir çipi daha fazla çekirdek -diğer bir deyişle bireysel bilgisayar beyni- ile doldurmak. Harika, değil mi? Eğer bir tanesi iyiyse, sekiz tanesi çok iyi olmalı…

Ancak siz bunun yerine çekirdeklerin ne kadar güçlü olduğunu hesaba katmalısınız. Kötü bir toplantı geçiren herkesin bildiği üzere çok sayıda küçük beyin ile zorlu bir problemi çözmeye çalışmak, bazen acı veren ve verimsiz bir süreç olabilir.

Önemli olan çipleri bir sürü çekirdek ile doldurmak yerine yeryüzündeki en güçlü çekirdeği tasarlayabilmek. Ardından “ludicrous speed”e ulaşmak için en ideal sayının kaç olduğunu belirleyebiliriz.

Qualcomm Technologies’in geçen yıl piyasaya sürdüğü dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon S4 Pro işlemcinin görüntü performasını gösteren aşağıdaki grafiğe göz atabilirsiniz. Yanında ise en yeni işlemcimiz olan ve yine dört çekirdeğe sahip olan Snapdragon 800’e ait sonuçlar yer alıyor.
Çekirdeki sayısı aynı kalmasına rağmen yeniden yapılandırılan Snapdragon 800 yüzde 170’lik bir performans artışı ortaya koyuyor.marj-grafik-2013Kaynak: Engadget

İşte bunu ortaya koymanın bir başka yolu. Eğer arabanızı yüksek performanslı bir yarış otomobiline dönüştürmek isterseniz, kaportanın altına sekiz adet motor koymak yerine almak istediğiniz performansa ve mesafeye bağlı olarak arabanıza doğru motoru koyarsınız…

Motor önemlidir ancak arabanın sadece bir bölümü olduğunu da unutmamak gerekir. Sevdiğiniz mükemmel arabayı yaratmak birçok kaliteli parçanın bir araya gelmesiyle gerçekleşir. Mobil işlemciler için de aynısı geçerli. CPU’lar Snapdragon çiplerinde sadece yüzde 15 ile 20 arasında fark yaratabiliyor. Geri kalan ise güçlü ve etkili GPU’lar, DSP’ler, LTE modemler ve daha fazlasını kapsayan önemli bileşenlerden oluşuyor.

Bu bileşenler tek bir silikon parçası altında toplandığı için en iyi performansı sunabilmek adına sorunsuz bir şekilde bir arada çalışıyorlar. Sıfır denklanşör gecikmesine sahip kamera sensörleri, Ultra HD video kaydı ve 7.1 surround ses ve 150 Mbps’ye kadar çıkan yüksek hızlı LTE Advanced ağ tarayıcısı gibi inanılmaz özellikleri mümkün kılıyor. Qualcomm Snapdragon 800’ün özellikleriyle ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir
ASUS 11 ödülle 2014 iF Tasarım Ödülleri’nde rekor kırdı
IOS 9 hakkında ilk detaylar ortaya çıktı

Bu Konuda Yorum Yapabilirsiniz

Yorumunuz*

Adınız*
Web Siteniz