Haber

SanDisk, 2 milyar microSD™ sevkiyatı gerçekleştirdi [İnfografik]

SanDisk’in 10 yıl önce ilk sevkiyatını yapmaya başladığı microSD; akıllı telefon pazarının, olağanüstü fotoğrafçılığın ve diğer cihazların önünü açan bir dönüm noktası oldu

Flash depolama çözümleri alanında bir dünya lideri olan SanDisk Corporation (NASDAQ: SNDK), ilk ticari sevkiyatını 10 yıl önce yapmaya başladığı microSD™ kartlarının toplam sevkiyatının 2 milyar adeti aştığını duyurdu.

SanDisk’in 2004 yılında icat ettiği microSD formatı ilk zamanlar TransFlash™ ismi ile biliniyordu. 2005 yılında SanDisk’in SD Kart Birliğine dahil ettiği teknoloji bu birlik tarafından microSD olarak yeniden adlandırıldı. Birlik, 13 Temmuz 2005 yılında ayrıca microSD için nihai özellikleri de belirledi. Bu format, SanDisk tarihindeki en popüler çıkarılabilir bellek kartına dönüştü. SanDisk’in toplamda sevkiyatını yaptığı 2 milyar microSD kart tahminen 11.103 milyar megabayt (MB)* veri depolayabiliyor. Bu da yeryüzüne gelmiş erkek, kadın, çocuk için kişi başına 100MB’tan fazla veri anlamına geliyor.

Çıkarılabilir bellek kartlarının boyutunu yüzde 75 oranında küçülten microSD kart, geniş çeşitliliğe sahip tüketici pazarında büyük bir rol oynadı. Örneğin dijital görüntüde en hızlı büyüyen segment olan “bakış açılı” ya da aksiyon odaklı kameraların microSD formatı etrafında şekillendi.

SD_infographic_poster_v05US

microSD format ayrıca üreticilere ve tüketicilere büyük esneklik ve özgürlük getirerek akıllı telefon pazarının büyümesine yardımcı oldu. Strategy Analytics’in1verilerine göre bugün pazarda bulunan akıllı telefon modellerinin yaklaşık yüzde 75’inde microSD girişi bulunuyor. Google, en hızlı büyüyen ve en büyük iki ürün segmentinde microSD girişine yer verdi – 200 dolar altı telefonların işletim sistemi Android One ve gelişen pazarlar için tasarlanan telefonlarında. Google’ın bir sonraki mobil işletim sistemi Android M ile Windows Mobile da kullanıcıların uygulamalarını doğrudan microSD kartlar üzerinden çalıştırmalarına ve/veya cihazlarının ana bellek kapasitelerini artırmalarına izin veriyor.

SanDisk Kurumsal Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Perakendeden Sorumlu Genel Müdür Shuki Nir konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Depolamaya olan ihtiyacın artmaya devam etmesi hiçbir zaman durmayacak. Yakın zamanda, çoklu diyafram açıklığı olan lenslere sahip akıllı telefonlar, UltraHD video çekimi yapabilen telefonlar ve sanal gerçeklik ortamlarını oluşturacak ve görüntüleyecek uygulamalar göreceğiz. microSD bellek kartları ayrıca deneylerin önündeki bariyerleri de azaltarak nesnelerin internetinin büyümesine katkıda bulunacak. 2 milyar sadece başlangıç. microSD formatın mümkün kılacağı gelecekteki teknolojilere de katkıda bulunmayı dört gözle bekliyoruz.”

SanDisk microSD teknolojisinin 10 yılı:

 • İlk microSD kartların kapasitesi 32MB idi. SanDisk’in son microSD kartı microSDXC™ ise şu an 200GB’ye kadar kapasite imkânı sunuyor. Bu da 10 yıl içerisinde kapasitede 6.250x kat artış anlamına geliyor.
 • CompactFlash® kartların sevkiyatının bir milyonu bulması üç yıl sürmüştü. Buna karşın microSD kartlar, satışa çıktığı dönemin ilk çeyreğinde bir milyon sevkiyatta ulaştı.
 • Özelliklerin resmi olarak belirlenmesi sonrasında saniyede ortalama 6,34 microSD kart sevkiyatı yapıldı.
 • 2 milyar SanDisk kartın uçtan uca birleştirilmesi 29.694 km’lik bir şerit oluşturur ki bu da dünyanın dörtte üçünü çevreler.
 • 2014 yılında SanDisk, 128GB** SanDisk Ultra® microSDXC™ UHS-I bellek kartını duyurdu. Bu, yeni teknoloji 16 hafıza zarını dikey olarak birleştirme imkanı vererek formatta yeni bir viraj oldu. Böylece cihazın ayakizi değiştirilmeden kapasitenin artırılması mümkün hale geldi. microSDXC kart içerisinde bulunan bir hafıza zarı bir saç telinden daha ince.
 • 2015 yılında SanDisk, 200GB* SanDisk Ultra® microSDXC™ UHS-I card, Premium Edition kartını duyurdu. Böylece bir yıl içerisinde kapasite yüzde 56 artmış oldu.
 • SanDisk flash bellek kartları 13 yıldır üst üste dünya genelinde en yüksek pazar payına sahip kartlardır.2

5 bin patenti ile SanDisk, flash bellek alanındaki yenilikleri bir çok pazarı olumlu yönde etkiliyor. Bu başarısından ötürü SanDisk, Thompson Reuters 2014 En İyi 100 Global Yenilikçi Şirketi listesine girdi. Böylece şirke bu listeye dört yıl üst üste girmiş oldu.

Öte yandan SanDisk, amiral akıllı telefonlar için sınıfının en iyi görüntü ve üstün kapasitesine sahip iNAND® 7232 yerleşik depolama çözümünü de duyurdu. SanDisk, iNAND 7232 çözümünün de dahil olduğu tüm yerleşik ve çıkarılabilir mobil bellek çözümlerini sergiliyor.

SanDisk hakkında

Fortune 500 ve S&P 500 şirketleri arasında yer alan SanDisk Corporation (NASDAQ: SNDK), flash depolama çözümlerinde dünya lideridir. SanDisk, depolama sektöründe olasılık sınırlarını zorlayan güvenilir ve yenilikçi ürünleriyle 25 yıldan daha uzun süredir elektronik ürünler piyasasını dönüştürmektedir. Bugün SanDisk’in nitelikli ve son teknoloji çözümleri, dünyanın en büyük veri merkezleri tarafından kullanılmakta ve en gelişmiş akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlarına gömülü olarak sunulmaktadır. Tüketici ürünleri ise dünya çapındaki binlerce perakende satış noktasında kurumsal ve bireysel kullanıcılarla buluşmaktadır. Daha fazla bilgi için: www.sandisk.com.

 • *1MB = Bir milyon bayt. Gerçek kullanıcı depolama alanı daha azdır.
 • **1GB=1.000.000.000 bayt. Gerçek kullanıcı depolama alanı daha azdır.
 • 1 Strategy Analytics’in SpecTraX hizmeti
 • 2Kaynak: Gartner Market Share Analysis: Flash Cards and USB Flash Drives Worldwide, May 2014 – (2001-2014)
Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir
Tarih yazımında bir metodoloji önerisi: Tarihin Peşinde
Yurtdışında staj yapmak isteyen tüm gençlere açık uluslararası staj ödüllü yarışma başladı

Bu Konuda Yorum Yapabilirsiniz

Yorumunuz*

Adınız*
Web Siteniz