Webinar (Web Seminerleri), Amerikalı araştırma şirketi CMI Marketing Researc’e göre B2B (Business to Business) pazarı (şirketler arası pazarlama ya da satış uygulamaları) için en etkili ikinci pazarlama aracıdır.

Planlama Aşaması:

Web seminerine 6 hafta kala planlama çalışmalarına başlamanız gerekmektedir. Bu çalışmalar sırasında, konu belirlemek, sunum seçimi, seminer tarihi belirleme gibi önemli konular ele alınmalıdır. Bununla birlikte sunumunuz için pratikler yapmalı ve bir ekip belirlemelisiniz.

Web seminerinden 4 hafta önce platform seçimi yapmalı, bir katılım kayıt sayfası oluşturmalı ve kendinize bir hedef kitle belirlemelisiniz. Ayrıca kayıt başvurularını inceleyerek, her başvuruya onay maili göndermelisiniz. Etkinliğe 1 hafta ve 1 saat kala bu kişilere tekrar hatırlatma yapmanızda fayda var.

Teşvik Etme ve Duyurma:

Üstteki aşamada gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile birlikte, web seminerini tanıtmak ve kitlelere duyurmak için sosyal medya ve blog siteleri aracılığı ile içerik paylaşımı yapmalı. E-posta pazarlama çalışması gerçekleştirerek etkinliği hedef kitlenize duyurmalısınız.

webinar2

Etkinlik Başlangıcı:

Web seminerine 24 saat kala, kişilerin iletişim kurabileceği bir telefon numarası ve iyi bir internet hattınız olmasına dikkat edin. Katılım formunu doldurmuş olanlara son bir hatırlatma yapabilirsiniz.

Gerçekleştirdiğiniz web seminerlerini, ölçümleme araçları kullanarak analiz edin. Başvuru yapan ve katılım gösteren kişi sayılarına dikkat edin. Bu aşamada baz alabileceğiniz ortalama standart, %33 aktif katılım oranıdır. Ayrıca web semineriniz ile ilgili uzun ve detaylı bir blog yazısı yayınlayın, bu sayede gelecekte yapacağınız web seminerleri için referans göstermiş ve ilgi çekmiş olursunuz.

Son olarak, web seminerini kesinlikle sessiz bir ortamda gerçekleştirmeniz  gerekmektedir. Ayrıca seminer boyunca, parazit ve dikkat dağıtıcı zil seslerini önlemek için cep telefonunuzu da ortamdan uzak tutun ve en önemlisi de, web semineri boyunca kablosuz bağlantı kullanmaktan kaçının.

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir