Herkes iş yaşamı boyunca çeşitli sektörlerde, çeşitli pozisyonlarda iş başvurularında bulunuyor ve bir çok iş görüşmesine gidiyor. Her iş görüşmesi öncesi akılları benzer soru ve kaygılar meşgul ediyor, kişilerin gergin ve stresli olmalarına sebep oluyor. Bu yazımda, iş görüşmesinde nasıl dikkat çekerek öne çıkacağınızı ve tercih edilmeniz için nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bazı notlar paylaşacağım;

– İş görüşmesine sakın geç kalmayın! Dakik olun ama çok erken de gitmeyin. Eğer vaktinden önce görüşme yapacağınız yere ulaşırsanız, yakınlarda uygun bir ortamda oturup kahve içebilirsiniz. Bu aynı zamanda sinirlerinizi yatıştırarak psikolojik olarak hazırlanmanıza da yardımcı olacaktır.

– Eğer o iş için en iyi aday olduğunuzu düşünüyorsanız, öncelikle bunu kanıtlamalı ve iyi giyinmelisiniz.

– İş görüşmesi esnasında size sorulacak sorulara hazır olun. Kafanızda, bu esnada koz olarak kullanacağınız ve bilgilerinizi göstermenize aracılık edecek konuşma kurgusu hazırlayın.

– Görüşme esnasında, karşınızdaki kişilerin değerli zamanını harcıyorsunuz! Bu yüzden onlara keyifli bir deneyim yaşatın ve mümkünse ilginç, ilgi çekici olun!

– Sizinle görüşecek kişiler, meydan okuyan bir tavır ile davranabilir ve bunun karşılığında hevesli birini görmek isterler. Pozitif bir yaklaşım sergileyin ve o iş için istekli olduğunuzu gösterin.

job-interview-tips

– Bir çok insanın sağlıklı düşünebilmek için rahat olması gerekir. Bu sebeple görüşme esnasında kafanızı boşaltarak, rahat olun! Farklı şeyler düşünerek kafanızı ve dikkatinizi dağıtmayın. Beden dilinizi iyi kullanmaya özen gösterin.

– İyi bir dinleyici olun! Görüşme yaptığınız kişinin konuşmalarını kesmeyin, sonuna kadar dikkatle dinleyin ve düşünerek, mantıklı cevaplar verin.

– Eski işiniz hakkında yalan söylemeyin ve kötülemeyin.

– Kendiniz olun, doğal davranın. Unutmayın, beceri ve o iş için gerekli deneyime sahip olduğunuz için oradasınız ve çağırıldınız.

– Teşekkür ederim demeyi unutmayın. Olumlu bir izlenim bırakmak için bu çok önemli bir noktadır.

Tabii ki bir mülakatta karşılaşılan durumlar bunlarla sınırlı değildir ve bunlar dışında da çeşitli konulara dikkat etmeniz gerekebilir. Ancak ben temel ve en çok karşılaşılan durumlar ile ilgili birkaç ipucu vermek istedim. Siz de bunlara eklemeler yaparak kendinize öncelikler belirleyebilirsiniz.

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir