Kişisel Gelişim

Etkinliklerde iletişiminizi nasıl güçlendirebilirsiniz?

Web ve web hosting, içine kapalı ve birebir iletişimin minimum seviyelerde olduğu bir sektör. Dönem dönem ülkemizde çeşitli yerli ve yabancı etkinlikler gerçekleştirilmekte. Bu etkinlikler, sektörde bulunan diğer şirketler ile bir araya gelmeye, tanışmaya, ürün, hizmet ve servislerini görmeye, yeni insanlar ile tanışmak, mevcut tanıştığınız kişiler ile bir araya gelmek açısından hayli faydalı olabilmektedir. Düzenlenen bu toplantı, konferans ve kokteyl gibi etkinlikler iletişim kürara işinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Ancak bu aşamada ortaya çıkan iletişim problemleri sebebiyle insanlar gerekli ve yeterli iletişimi kuramadıkları için bir ilerleme kaydedememekte, hatta bu iletişim kurma çabası ve süreci insanlar için zor ve rahatsız edici bir hal alabilmektedir. Bu sebeple de etkinliklere katılım oranları düşük olabilmekte, insanlar iletişim kurmaktan kaçabilmektedir. Bu etkinliklere birçok girişimci ve şirket sahibi katılım gösterdiğinden kendi networkunuzu yaratabilmeniz için çok önemlidir. İnsanlar ile iletişim kurarken vereceğiniz güven, kartvizitten çok daha önemlidir. Peki bu konuda kendinizi geliştirmek için neler yapabilirsiniz?

Genel Konuşma Becerilerinizi Geliştirin

Topluluk önünde kendinizi ifade edilme ve konuşabilme becerilerinizi arttırmakla için çalışmalar ve denemeler yapmalısınız. Bir sunum yapabilecek düzeyde konuşma yeteneği başlangıç için yeterli olacaktır. Ayrıca çevrenizde bu konuda çalışmalar yapan kulüpler varsa katılım göstermeniz size önemli ölçüde fayda sağlayacaktır.

tokalasma

Tokalaşma İle Başlayın

Tanımadığınız birine yaklaşmak ve konuşma başlatmak için el uzatıp tokalaşabilirsiniz. Böylece bir açılış yapmış olacaksınız. Ayrıca göz teması kurar ve bir tebessüm ile elinizi uzatmanız, herhangi bir cümle bile kurmadan iletişimi başlatmanıza olanak sağlayacaktır.

İsimleri Hatırlamaya Özen Gösterin

İsimleri hatırlamak konuşmalar için çok önemli bir beceridir. Karşınızdaki kişi ilk kez tanıştığınız biriyse konuşma sırasında sık sık adını kullanın. Karşınızdaki insana isimleri ile hitap ettiğinizde onu hatırladığınızı ve samimi olduğunuzu gösterirsiniz. Bu, kişilerin size olan yaklaşımlarına pozitif etki sağlayacaktır.

İlgili Olun
Network oluştururken insanlara ilgili davranın, kartvizitlerini alın ve siz de kartvizitinizi verin. Konuşmalarınızda samimi ve açık olun. Açık uçlu sorular sorarak konu açabilir ve sohbet geliştirebilirsiniz. Böylece bir konu üzerine tartışma veya değerlendirme ortamı da sağlamış olacaksınız.

Etkinlikte, insanlarla sohbeti başlatmak her zaman kazanan bir stratejidir. Eğer gergin ve çekingenseniz, bu şekilde insanlarla daha kolay iletişim kurarak tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Samimi İltifatlarda Bulunun

Herkes iltifat almaktan hoşlanır! Kişi hakkında bildiklerinizi kullanarak, onun yetenekleri, başarıları vb. konularda iltifatta bulunabilirsiniz. Eğer bu konularda hiçbir şey bilmiyor veya bulamıyorsanız, fiziksel özelliklere iltifat edebilirsiniz. Örneğin; “O blazer ceket çok şık görünüyor” gibi.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir
Neden öğrenmek için hayat boyu çalışıyoruz & çalışmalıyız?
Daha verimli olabilmek için 20 ipucu

Bu Konuda Yorum Yapabilirsiniz

Yorumunuz*

Adınız*
Web Siteniz