Kişisel Gelişim

Daha verimli olabilmek için 20 ipucu

Günümüzde “Vakit, Nakittir” ifadesi her zamankinden daha önemli bir hale gelmiş durumda. Verdiğimiz kararlar ve davranış biçimlerimiz verimliliğimizi doğrudan etkiler. Buna göre daha verimli ve daha üretmek olabilmemiz için dikkat etmemiz gereken bazı ipuçlarını sizler için derledik;

1.Tek bir proje üzerine odaklanın

Çalışmalarınızda çok fazla dağılmamak ve odağınızı kaybetmemek için tek bir projeye ve çalışmaya odaklanmanız daha sağlıklı olacaktır. Böylece öncelik sırasına göre tek tek çalışmalarınızı gerçekleştirerek projeleri sonuçlandırabilirsiniz. Tek bir noktaya odaklandığınızda sadece o işi düşüneceğinizden dolayı, daha iyi ve başarılı işler de ortaya çıkma olasılığı yüksek olacaktır.

2.Hayır demeyi öğrenin

James Altucher’in de kitabında önemine vurgu yaptığı bir konudur bu. “Hayır” size zaman kazandırabilir, böylece asıl önem verdiğiniz şeylere yönelebilirsiniz. Yapamayacağınız ve zaman ayıramayacağınız bir şey için Evet demeyin, hayır diyebilmeyi öğrenin. Bu sayede başarısızlıklarla da daha az karşılaşabilirsiniz.

3.Üretken olmak için plan yapın

Kendinize 1 haftalık plan yapın. Hafta başı işe başladığınızda işler beklenmedik şekilde gelişebilir ve eğer planlama yapmadıysanız bu da sağlıklı bir çalışma planı oluşturmanıza engel olacaktır. Bu nedenle zaman yönetimini doğru yapamaz ve verimli bir şekilde kullanamayabilirsiniz.

4.İşe erken başlayın

Çalışmalarınıza erken başlarsanız daha fazla zaman kazanır ve daha verimli olabilirsiniz. Sabah kahvaltısı esnasında gün içerisinde yapacağınız çalışmalarınıza ait planlarınızı gözden geçirebilir ve düşünebilirsiniz. Ayrıca enerjiniz de daha yüksek olacağı için odaklanmanız da daha kolay olacaktır.

5.Zamanlamayı doğru yapın

Sıkı çalışmak ve günü iyi değerlendirmek için zamanlamayı doğru planlamanız gerekmektedir. Böylece zaman kayıpları yaşama ihtimalini de minimuma indirebilirsiniz. Zamanı doğru kullanma konusunda sorunlar yaşıyorsanız kendinize bir zaman çizelgesi oluşturabilirsiniz. Bu sayede hafta içerisinde yapacağınız çalışmalar ve takip edeceğiniz işler konusunda daha organize olabilirsiniz.

6.Aralıklı çalışın, küçük molalar verin

Hiç kimse tüm gün aralıksız ve kesintisiz çalışamaz. Ayrıca bu şekilde çalışmak verim de sağlamaz. Bu sebeple gün içerisinde ortalama 25 dakika çalışarak 5 dakikalık küçük molalar verebilirsiniz. Böylece zihninizi boşaltabilir, uzun vadede daha başarılı olabilirsiniz.

7.Zorlayıcı ve acımasız olun

Kendinizi zorlayın, acımasız olun. Yaptığınız bir iş ile ilgili kendinizi “ Bu iş daha hızlı yapabilir mi?”  veya “Bu iş daha verimli nasıl olabilir?” gibi sorularla sınayabilir ve kamçılayabilirsiniz.

8.Performansınızı gözden geçirin

Her hafta sonu, o hafta  yaptığınız çalışmaları gözden geçirmek için zaman ayırın. Böylece eksiklerinizi tespit ederek düzeltmeler yapmanız gereken noktaları belirleyebilirsiniz. Bu sayede yeni haftanın planlamasını yaparken bunları da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Bu ipuçlarına göre hareket ederek çalışma tarzınızda yapacağınız düzenlemeler sonrası performansınızın ve çalışmalarınızın veriminin artması mümkündür.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir
Yoğun bilgisayar kullananlar için hayat kurtarıcı tavsiyeler
Neden öğrenmek için hayat boyu çalışıyoruz & çalışmalıyız?

Bu Konuda Yorum Yapabilirsiniz

Yorumunuz*

Adınız*
Web Siteniz