Alan Adı

Mükemmel Alan Adı Seçimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir web sitesi açmak veya işinizi internete taşımak için alan adı seçimi çok önemlidir. Seçeceğiniz alan adı, web sitenizin markalaşması ve akılda kalıcı olması noktasında önemli bir etkendir. Yapacağınız alan adı seçimlerinde bu doğrultuda dikkat etmeniz gereken önemli başlıkları thewebmaster’in notları arasından sizler için derledim.

 • Akılda Kalıcı ve Anlaşılır Olmalı

Kaydedeceğiniz alan adının akılda kalıcı, anlaşılıur ve kolay telaffuz edilebilir olması gerekmektedir. İşletmenizin veya projenizin ismini anahtar kelime olarak içermesi onu web siteniz ve içeriği ile bütünleştirecektir. Bu konuda bazı iyi ve kötü örnekler verecek olursak;

Pozitif Etkiye Sahip Alan Adı Örnekleri

 1. hostinghaber.com
 2. bilgisayarmarket.com
 3. emindogu.com

Negatif Etkiye Sahip Alan Adı Örnekleri

 1. hosting-haber.com
 2. bilgisayar4ever.com
 3. ssdharddiskdonanimurunleri.com

Ayrıca kişisel bir blog veya web sitesi yayınlamayı planlıyorsanız yeni alan adı uzantılarını tercih ederek daha anlamlı ve bütünsel bir alan adına sahip olabilirsiniz. Örneğin;

 1. emindogu.kim
 2. emindogu.me
 • Kısa Olmalı

Kaydettiğiniz alan adının mümkün olduğunca kısa olması, söylenmesini, paylaşılmasını ve yazılmasını daha kolay bir hale getirir. Bu konuda Gaebler’in 1 milyon alan adı üzerinde yaptığı popülerlik ile alan adı uzunluğu arasındaki kıyaslama araştırmasına göre ortaya çıkan sonuçlar şu şekilde;

Gaebler

Tabii ki bu direk bir neden olmayabilir ancak kısa alan adlarına sahip olan web sitelerinin büyük çoğunluğununu e-ticaret siteleri olduğu dikkat çekmekte. Bunların nedenlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Büyük e-ticaret siteleri kısa alan adlarına sahip olabilir (3, veya 4 karakter jenerik alan adları milyonlar değerinde olabilir)
 2. Büyük e-ticaret sitelerinin daha büyük pazarlama bütçeleri vardır ve bu nedenle bu gibi alan adlarına sahip olmaları daha kolaydır.
 • Boşluklar ve Rakamlardan Kaçının

Alan adlarında kullanacağınız tireler ve rakamlar telaffuzu güçleştirebilir. Buna bir örnek verecek olursak;

 1. hosting-haber.com
 2. hergun1yemek.com

Üstteki örnekler arasında yer alan ‘hergun1yemek.com’ alan adı, içerisinde barındırdığı ‘1‘ rakamı ‘l’ harfi ile karıştırılabilir veya telaffuz esnasında rakam olduğunu özellikle belirtmek gerekebilir.

 • Sosyal Medya Hesabı Olup Olmadığını Kontrol Edin

Almayı düşündüğünüz alan adının sosyal medya platformlarında daha önce hesabı veya sayfası açılıp açılmadığını kontrol edin. Bu durumda kaydettiğiniz alan adının sosyal medya platformlarında başkaları tarafından farklı içeriklerle yönetilen sayfaları veya hesapları olması karışıklığa, imaj kaybına ve markalaşma sürecinde kullanıcılarınızın farklı kaynaklara yönlenmesine neden olabilir.

Kaydedeceğiniz alan adının isminin çeşitli platformlarda kullanılıp kullanılmadığını Namechk isimli web sitesinden sorgulayarak kontrol edebilirsiniz.

 • Marka İhlali Yapmayın

Bir alan adı kaydederken, o isimle faaliyet gösteren bir markanın alan adını almamaya özen gösterin. Tescilli bir marka ve ticari faaliyet gösteriyor olması durumunda tarafınıza hukuki yollarla yaptırım uygulanabilir ve bu süreç, çeşitli cezalar ile birlikte alan adını kaybetmeniz ile sonuçlanabilir.

Bir alan adının marka ihlaline girip girmeyeceğini şu şekilde değerlendirebilirsiniz;

 • Pazarda satılan ürün veya hizmetleri tanımlayan isimler ticari markadır.
 • Kamu kurumları ve sosyal hizmetlere ait isimlerin alan adı bireyler tarafından kaydedilmemelidir.
 • Marka tescili yapılmış bir isimini taşıyan alan adı kaydedilmemelidir.

Bu nedenle bir alan adı kaydederken marka sorgulaması yapmanızı tavsiye ederiz.Sorgulama işlemini Türk Patent ve Marka Kurumu sayfası üzerinden yapabilirsiniz.

 • .COM Uzantılı Alan Adlarının Avantajı

Bir alan adı araştırırken kullanılabilir uzantılarının dolu olması halinde farklı alan adı uzantıları tercih edilebilir. Örneğin: .net, .org vb.

Ancak mümkünse kaydedeceğiniz alan adının .COM uzantısını almaya özen gösterin. RegistrarStats verilerine göre dünyada kayıtlı alan adlarının %67,8’i .COM uzxantısı kullanıyor ve internet kullanıcılarının büyük çoğunluğu da tarayıcılarına bir web adresi yazarsen psikolojik olarak sonuna .com uzantısını ekliyor.

RegistrarStats

Bu da kişilerin farklı uzantıdaki alan adınıza erişmek istediklerde, size ait olmayan başka bir web sitesine gitmelerine neden olabilir.

Ancak .com uzantısını kaydettiğiniz bir alan adının, markanızı ve işinizi korumak için .net, .org, .shop veya farklı yeni uzantılarını da kaydetmeniz faydalı olacaktır.

 • Alan Adı Geçmişini Kontrol Edin

Bir alan adı kaydetmeden önce, o alan adının daha önce kullanılıp kullanılmadığını ve hangi tür içerikler yayınlandığını görmek için mutlaka geçmişini kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Bu araştırmayı Archive.org üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu web sitesi üzerinden 1996 yılına kadar geriye giderek alan adlarının geçmişlerini kontrol edebilirsiniz.

Bununla birlikte ilgili alan adının daha önce kullanıldığını tespit etmeniz halinde, arama motorlarından yasaklı olup olmadığını veya SEO notunun ne durumda olduğunu görmek için de ahrefs.com ve cognitiveseo.com gibi araçları kullanabilirsiniz.

Bu sayede kötü amaçlarla kullanılmış bir alan adının yeni sahibi olmaktan kaçınabilir, kendinizi, işinizi ve markanızı koruyabilirsiniz.

 • Güvenilir Bir Alan Adı Şirketinden İşlem Yapılmalı

Alan adı kayıt işlemlerinizi, kendi dilinizde destek alabileceğiniz, güvenilir bir alan adı kayıt şirketinden yapmanızı önemli tavsiye ederiz. Ayrıca ilgili şirketin size sunduğu alan adı uzantısı çeşitliliği ve en uygun fiyata alan adı kaydı avantajları da daha düşük maliyetlerle çeşitli alan adları kaydetmenize olanak sağlayacaktır.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir
Milyon dolarlık alan adları
Alan Adı Tarihi: Önemli Başlıklar, Dönüm Noktaları

Bu Konuda Yorum Yapabilirsiniz

Yorumunuz*

Adınız*
Web Siteniz