Web

Blog Yazılarınızı Geniş Kitlelere Ulaştırmanın 20 Yolu

Saatler harcayıp araştırıyorsunuz, yazıyorsunuz, uygun görseller buluyor, yazıya ekliyorsunuz ancak iş burada bitmiyor. Blog yazılarınızı tanıtmak için çeşitli mecralarda duyurmanız gerekiyor. Bu aşamada ise size blog yazılarınızı tanıtmanın 20 yolundan bahsedeceğim. Biraz planlama ve çalışma ile blog yazılarınıza ciddi bir dönüşüm sağlayabilir, daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Kanalları

 1. Facebook : Blog yazılarınızı, kişisel ve çeşitli amaçlarla kurulmuş Facebook sayfalarında ve gruplarında paylaşın.
 2. Twitter : Bir sosyal medya veya Twitter planlama yazılımı kullanarak blog yazılarınızı günde 2-3 kereyi geçmeyecek şekilde programlayın ve bunu ortalama 14 gün farklı varyasyonlarla yapın.
 3. Pinterest : Blog yazılarınız için bir pano oluşturun ve yazılarınızı her gün bu panoda paylaşın. Blog sayfanızda farklı kategorilerde yazılar varsa, her bir kategori için ayrı bir pano oluşturarak paylaşım yapmaya özen gösterin.
 4. Linked In : Blog yazılarınızı her gün LinkedIn profilinizde ve üye olduğunuz gruplarda paylaşmaya özen gösterin.
 5. Google+ : Yazılarınızı Google+ duvarınızda paylaşmanız, SEO açısından size büyük katkı ve en kısa sürede Google aramalarında üst sıralarda çıkma şansı sağlar.
 6. Instagram : Blog yazınız ile ilgili dikkat çekici bir görsel hazırlayarak veya belirleyerek Instagram profilinizde paylaşın. (Tabii bu paylaşımlarda #hashtag kullanmayı da kesinlikle unutmayın.)

Sosyal İmleme Siteleri

 1. StumbleUpon : Eğer kayıtlı değilseniz burada yeni bir hesap açarak, blog yazılarınızı hemen paylaşmaya başlayın.
 2. Digg : Yazılarınızı başkaları ile paylaşmak ve sizi keşfetmelerini sağlamak için digg.com’a göndermeyi unutmayın.
 3. Reddit : En popüler imleme sitesi olan Reddit.com’a yazılarınızı mutlaka göndermelisiniz.
 4. Delicious : Yazılarınızı başkaları ile paylaşmak ve sizi keşfetmelerini sağlamak için delicious.com’a göndermeyi unutmayın.

Kişiler & İletişim Kanalları

 1. E-Posta Bülteni Gönderimi : Blog sitenize yeni eklenen yazıların günlük olarak abonelerinize/mail listenize mail yoluyla gönderimini sağlayın.
 2. Forumlar : Blog yazılarınızı ilgili forumlarda ve forum gruplarında paylaşarak kitlelerin dikkatini çekebilirsiniz.
 3. E-Posta İmzası : Gönderdiğiniz e-postalara eklenen imzanıza blog sitenizin adresini eklemeyi kesinlikle unutmayın.
 4. RSS Aboneliği : Blog’unuza Rss abonelik aracı ekleyin, bu sayede yeni yayınladığınız içerikler takipçilerinize bildiri olarak gidecektir.

Diğer Bloglar

 1. Yorum Eklemek : Farklı bloglarda ilgilendiğiniz konuların altına yorum yazın, yazdığını bu forumlara blog yazınızın linkini vermeyi unutmayın.
 2. Konuk Yazar Olun : Diğer blog’larda konuk yazar olarak yer alın ve yazınızı yayınlayın. Bu çalışma esnasında ilgili blog’un sizinle alakalı kitlesi olmasına dikkat edin.
 3. Blog Toplulukları : Blog topluluklarına katılın ve diğer bloggerlar ile link değişimi çalışmaları yapın.

Topluluklar & Diğer Platformlar

 1. com : Blog sitenizi Amazon Kindle’a ekleyerek, okunmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için tıklayın.
 2. Issuu : Blog yazılarınızı pdf dosyası formatında kaydederek ve ilgili yazıla link vererek popüler sunum, dergi ve kitap platformu olan Issuu’ya yükleyebilirsiniz.
 3. SlideShare : Blog yazılarınızı pdf dosyası formatında kaydederek ve ilgili yazıla link vererek popüler sunum, dergi ve kitap platformu olan SlideShare’a yükleyebilirsiniz.

Bu maddeler dışında tabii ki yapılabilecek farklı alternatif çalışmalar da mevcut.Siz çalışma kapsamınızı bir üst aşamaya taşıyarak bunları çeşitlendirebilir yada bu konudaki öneri veya tavsiyelerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir
Paylaşımlı Hosting, VPS, Dedicated! Hangisi WordPress için En Uygun Çözüm?
GeekHost – Responsive Web Hosting Site Tasarımı

Bu Konuda Yorum Yapabilirsiniz

Yorumunuz*

Adınız*
Web Siteniz