Yenibiris.com verilerine göre, 2013’ün ilk çeyreğinde en çok yapı-inşaat, turizm-otelcilik ve sağlık-tıp sektörlerinde eleman ilanı yayınlandı. Geçen yılın aynı dönemine göre iş ilanlarına başvurular yüzde 125 artarken, bankacılık-finans en çok başvuru yapılan sektör oldu.

İş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com’un işverenlerin ilanları ve iş arayanların başvuruları doğrultusunda hazırladığı Yenibiris.com İstihdam Raporu’nun 2013 ilk çeyrek sonuçları açıklandı. Yapı-inşaat sektörü, en çok ilan veren sektörler arasında ilk çeyrekte yüzde 9,35’le yine listenin en üst sırasındaki yerini korudu. Onu izleyen sektörlerse turizm-otelcilik (yüzde 6,30), sağlık-tıp (yüzde 6,19), eğitim (yüzde 6,11) ve gıda (yüzde 5,11) oldu.

Muhasebe elemanı, satış temsilcisi ve sekreter en çok aranan üç pozisyon!
İlk çeyrekte en çok aday aranan pozisyon muhasebe elemanı oldu. Yüzde 9,7 ile ilk sırada yer alan muhasebe elemanı pozisyonunun ardından satış temsilcisi (yüzde 9,2), sekreter (yüzde 4,8), inşaat mühendisi (yüzde 4,5) ve makine mühendisi (yüzde 4,5) pozisyonları listede yer aldı.

burcak_pak_yilmazEn çok başvuru yapılan üç sektör: Banka-finans, yapı-inşaat ve perakendecilik-toptancılık
Rapora göre ilanlara yapılan başvuru oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 125 oranında artış gösterdi. 2012’nin son çeyreği ile karşılaştırıldığında başvurular yüzde 49 arttı.

Geçen yılın aynı dönemi ve bir önceki çeyrekte olduğu gibi adayların en fazla tercih ettiği sektör banka-finans (yüzde 8,16) oldu. Banka-finansın ardından yapı-inşaat (yüzde 7,86), perakendecilik-toptancılık (yüzde 5,87), eğitim (yüzde 5,21), sağlık-tıp (yüzde 4,93), turizm-otelcilik (yüzde 4,66) sektörleri adayların en çok başvuru yaptığı diğer sektörler olarak öne çıktı.

Adayların gözde mesleği: Muhasebe Elemanı
Muhasebe elemanı pozisyonu başvuru oranı (yüzde 10,91) geçen dönemle yaklaşık aynı oranı koruyarak istikrarını sürdürdü. Bu çeyrekte yönetici asistanı pozisyonuna olan ilgide artış yaşandı. Muhasebe elemanının ardından en çok başvuru alan diğer pozisyonlar şu şekilde sıralandı: Satış temsilcisi (yüzde 8,03), yönetici asistanı (yüzde 6,40), sekreter (yüzde 5,32), güvenlik elemanı (yüzde 4,92), inşaat mühendisi (yüzde 4,62), garson (yüzde 4,49), depo elemanı (yüzde 2,29), resepsiyonist (yüzde 2,23), insan kaynakları uzmanı (yüzde 2,04).

En çok ilan yayınlanan iller ise geçen yılın aynı döneminde ve ilk çeyrekte olduğu gibi İstanbul (yüzde 60,22), Ankara (yüzde 8,11) ve İzmir (yüzde 6,13) oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre İstanbul’da yayınlanan ilan sayısı düşerken, İzmir’deki ilanlarda yaklaşık iki katı bir artış görüldü.

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, 2013 yılı ilk çeyrek istihdam sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “İstihdam piyasasında 2013’ün ilk çeyreği, geçen yılın aynı dönemine göre daha hareketli geçti. İş başvurularında gördüğümüz yüzde 125’lik artış da dikkat çekici. Turizm sektörünün yaklaşan yüksek sezon nedeniyle eleman alımlarına hız verdiğini görüyoruz. 2013’e yeni yasal düzenlemelerle giren yapı-inşaat sektörü de kentsel dönüşüm, Mütekabiliyet Yasası, ulaştırma ve enerji projeleri, yurtdışı projelerinin farklı bölgelere dağılması ve Ortadoğu’da yeniden hareketlenmesi gibi faktörlerle yılın ilk çeyreğini işe alımlar açısından hareketli geçirdi. Bankacılık-finans sektörü ise, yeni mezunlara yönelik işe alım politikaları, kurumsal olması gibi sebeplerle bu dönemde de adayların en çok başvuru yaptığı sektörlerin başında geldi.

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir