Dizi

Under The Dome

Under The Dome bir Stephen King romanı uyarlaması.Henüz ilk bölümü yayınlanan Korku & Bilim Kurgu temalı dizi IMDB 8.1 puana sahip.Stephen King’in 2009 yılında yayınlanan Kubbe’nin Altında isimli 25 yılda yazdığı, 1024 sayfalık romanından uyarlanan dizi’nin kitabı da 9.1 puan gibi yüksek bir puan almış ve başyapıt olarak nitelendirilmiş.Dizi ilk bölümünün gösteriminde 13.3 milyon izleyici ile rekor bir reyting almış.

İlk bölüm itibariyle merak uyandırıcı ve ilgi çekici bir dizi olarak favorilerim arasına giren Under The Dome’in yeni bölümü 2 Temmuz’da yayınlanacak.Dizi’de bir çok popüler başka yapımdan tanıdık yüzler var ve bu beni çok mutlu etti.İlk dikkatimi çeken 2 kişiyi sıralayacak olursam; Breaking Bad dizisinden (Polis) : Dean NorrisBates Motel‘den (Şerif Shelby): Mike Vogel öne çıkan karakterler arasında yer alıyorlar.

Stephen King, Kubbe’nin Altında adlı romanında, olayın geçtiği “Chester’s Mills” isimli kasabanın bu durumda aylar hatta yıllarca kaldığı bir hikaye yazmak istemiş ancak daha iki haftalık süreci yazması sonrası kitabın 1.000 sayfaya yaklaştığını görünce konuyu toparlamak zorunda kalmış.Dizi de şu anki planda kitaptaki gibi kasabanın olaydan sonraki 2 haftasını anlatması planlanmış ve 13 bölümden oluşuyor.Ancak ilgi ile orantılı olarak, Stephen King’in kitabın dışındaki zaman çizelgesinin de işlenmesi ve dizinin birkaç sezon olması olası.Zaten Stephen King de dizi’de Executive Producer olarak yer alıyor.

Ayrıca dizideki, “Pembe yıldızlar kayıyor sıra sıra…” da ben de merak uyandırdı, bakalım altından ne çıkacak…

Çok fazla uzatmadan dizi’nin konusundan bahsedecek olursak;

Güzel, güneşli ve tamamen sakin bir bahar gününde, Maine’deki Chester’s Mills isimli küçük kasabanın dünyayla olan bütün bağlantısı, açıklanamayan görünmez bir güç alanı tarafından aniden kesilir. Uçaklar görünmez bir kalkana çarpar, şiddetli bir yağmur önüne geleni yıkıp yerle bir eder. Havadan kasabaya düşen, yanan uçak parçaları vardır. Kubbe yavaş yavaş alçalırken bahçevanın eli kopar. Arabalar infilak eder. Aileler birbirinden kaçar, herkes panik içindedir. Hiç kimse bu kalkanın nedenini, neden, ne zaman geldiğini ve ne zaman ortadan kalkacağını bilemez.

Bir Irak savaşı gazisi Dale “Barbie” Barbara, kasabada birkaç vatandaş ile gruplaşır: Kasabanın The Democrat isimli yerel gazetesinin sahibi Julia Shumway, fizik terapi uzmanının hastanedeki asistanı, seçilmiş bir kadın ve üç cesur çocuk. Bunların karşısındaysa, her şeyi göze almış -cinayete bile bulaşabilecek- politikacı James “Big Jim” Rennie vardır. Big Jim, gücünü elinde tutmak istemektedir ve oğlu da korkunç bir sırra sahiptir. Fakat herkesin asıl düşmanı, aslında Kubbe’nin kendisidir. Çünkü zaman gittikçe azalmaktadır.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=w2C2YO2krLo[/youtube]

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir
Bates Motel
Yalan Dünya
1 Yorum Mevcut
  • Meliha Doğu Tem 2,2013 at 10:08

    Ürpertici, ama bir o kadar da merak uyandırıcı 🙁
    Korka korka seyredeceğim galiba 🙂

Bu Konuda Yorum Yapabilirsiniz

Yorumunuz*

Adınız*
Web Siteniz