İnternet

YouTube ‘de Trafik Kısıtlaması Var Mı?

YouTube, 2 yıl önce yasaklandığında büyük yankı uyandırmış, uzun süre ülkemizden erişime kapalı kalmıştı.Sonrasında tekrar erişime açıldığında ise, ülkemizdeki popülaritesi daha da artmış bir şekilde ilgi görmeye devam etti.

Evet, YouTube ‘a erişebiliyoruz ancak perde arkasında gerçekten yine bir kısıtlama mevcut mu?

Birçok kişi, YouTube ‘da video izlerken sürekli takılma ve yüklenme sorunları yaşadığından şikayetçi, bir süre kulak asmadığım bu durum benim de sık sık başıma gelmeye başlayınca açıkçası kıllandım.Üstelik takılma sorunu yaşanan videoların çözünürlüğü de 720p veya 1080p değil!

Bu konuda benim şüpheye düşmemin en büyük sebeplerinden biri de internet bağlantı hızımın “50 Mbps Sınırsız” olması.Üstelik santral ‘e 380 metre civarı bir mesafede olmam sebebiyle  bu hızı tam alabiliyorum.Speedtest sonucumu da kanıt olarak paylaşıyorum.

Peki bu kadar hızlı ve Adil Kullanım Noktası ‘nı aşmadığım bir internetim varken bile YouTube ‘da 360p ve 480p  çözünürlüğündeki videoları neden izleyemiyorum?

Başka herhangi bir kaynaktan 1080p çözünürlükteki videoyu dahi inanılmaz bir yükleme hızı ile sorunsuz ve kesintisiz izleyebiliyorken, YouTube ‘da 360p ve 480p video izleyememem ve bu durumun sadece YouTube ‘a özel olması, açıkçası kafa karıştırıcı.

Ayrıca bir diğer konuda karşı cevap gelmeden peşinen yazayım, her türlü DNS ile yaşanmış bir olay olup, herhangi bir DNS girmeden de standart TTNET ip ve bağlantısı ile daha yoğun yaşanmakta olan bir durum bu.

Şimdi soruyorum size, YouTube ‘da gerçekten bir trafik veya erişim kısıtlaması hala var mı?

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir
Alanadlari.com 2014 Yılı Genel İstatistik Raporu!
Türkiye’de Fiber Altyapısı 4.5G İçin Yeterli Değil!

Bu Konuda Yorum Yapabilirsiniz

Yorumunuz*

Adınız*
Web Siteniz