İçinde bulunduğumuz 2015 yılı, yenilenme yılı olacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz hafta yenilenen archive.org ve Hostgator‘dan sonra cPanel de web sitesini ve logosunu yeniledi. İnternet üzerinden hizmet veren büyük markalar ve önemli şirketler, yıllardır değiştirmedikleri arayüzlerini bu yıl yeniliyorlar. Geç de olsa bu hareket ile kullanıcılarının dikkatini bir kez daha çekmeyi başaracaklar gibi görünüyor.

archiveorg

 

Uzun yıllar sonra 16 Mart’ta yenilenen arayüzünü yayına alan archive.org, daha sade ve hızlı yapısı ile dikkat çekiyor. Sol üst bölümde; Web, Text, Video, Audio, Software ve Image ikonları yer alıyor ve tek tıkla ilgili formatta dosya araması yapmanıza olanak tanıyor. Eski tasarıma nazaran yeni tasarımda üyelik özelliğini daha ön plana çıkartan archive.org, daha çok bir arama motoru görünümdeki yeni web sitesi ile beğeni kazanıyor.

cP-logoGeçtiğimiz günlerde yenilenen bir diğer marka ise cPanel! Web sitesi ve logosunu yenileyen cPanel geçtiğimiz günlerde de asıl büyük değişimi hayata geçiren cPanel, logo ve web sitesini yenileyerek yayına aldı.Tasarımsal açıdan estetik bir hava ve hareket katılan yeni logo, her iki tarafından da P harfini andırıyor. Renklerin de küçük bir oranda da olsa değiştiğini fark ettiğimiz logoda, eskisine göre daha koyu bir turuncu renk kullanılmış.

cPanel  Inc.

Yeni web sitesi tasarımı ile trendi yakalayan cPanel, büyük görseller ve büyük yazı karakterleri kullanmış. Duyarlı (responsive) yapıya sahip olan yeni web sitesi, tablet ve mobil cihazlardan da rahatlıkla görüntülenebiliyor. Ayrıca web sitelerinin ana sayfalarına yerleştirdikleri iki istatistik ise dikkatleri çekiyor ve dünyada her 6 saniyede bir domain’in cPanel server’a eklendiğini, her 14.5 saniyede bir hosting hesabının oluşturulduğunu vurguluyor.

Bu yenilenme akımının zincirleme bir etki yarattığını düşünüyorum ve devamı da gelecektir. Bakalım bu yıl başka hangi önemli internet markalarının yenilik haberlerini alacağız 🙂

Peki, siz cPanel ve Archive.org ‘un yeni yüzü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir