Uzun süredir genellikle teknik makaleler paylaşıyorum, biraz da magazinsel içerik olsun dedim, gerçi benim magazinsel içeriğim de böyle olur ya, neyse 🙂 Gelelim konumuza…

Bir süredir aklımda olan ve hatta yazmak üzere notunu aldığım bir yerdi aslında Atacama Çölü… Şili’nin kuzey bölgesinde yer alan ve dünyanın en kurak çölü olan Atacama, 1971 yılına kadar 400 yıl boyunca tek damla yağmur almamış. Bu çöl, çok sıcak ve mineraller bakımından zengin olan bölge tuzlu yapısı nedeniyle ölen canlıların bozulmadan, kuruyup kalmasına sebep oluyor.

atacama
atacama

Atacama çölü aslında bundan 150 milyon yıl önce tropikal bir denizin dibiymiş. Ancak geçen süreçte muhtemelen suların çekilmesi ve kuraklık sebebiyle çöl halini almış. İçerisinde bulunan GYPSUM minerali de daha önce orada deniz olduğunu kanıtlıyor çünkü bu, buharlaşan suyun ardında bıraktığı bir mineral türü. Ayrıca bu bölgede hava o kadar kuru ki, sadece %5 ila %10 arası bir nem oranı mevcut.

atacama
atacama

Dünya üzerinde, uzayın en net görüntülerinin alınabildiği tek yer olan çölde, Amerika, Avrupa ve Japonya’dan çok sayıda hava gözlem ekipmanı ve teleskop kuruluymuş. Ayrıca Atlas Dergi’sinde geçen bir bilgide, bölgeye Hubble teleskobundan daha gelişmiş bir teleskop kurulduğunu ve gökyüzünün sürekli elverişli olması sebebiyle galaksi gözlemlerinin buradan yapıldığı not düşülmüş. Berrak gökyüzü nedeniyle Samanyolu, yeryüzünde en iyi buradan gözlemlenebiliyor.
Bölge aynı zamanda Ay ve Mars’a çok benzer yüzeye sahip olduğu için NASA, tüm deneylerini bu bölgede gerçekleştiriyor, araçlarını uzaya göndermeden önce burada test ediyor.

Son olarak, çölün aşırı sıcağı ve kuraklığının, yanı başında bulunan And sağlarının daha hızı yükselmesine neden olduğu ve bu nedenle bölgede sürekli depremler olduğu söylenmekte. Bu konuda yaptığım araştırma sonucu, bölgeye giden turistlerin de bloglarında sürekli ve sık sık deprem olduğundan bahsettiklerini gördüm.

Bir de video ekleyeyim, detaylıca görmek ve izlemek isteyenler için faydalı olur ;

[su_youtube_advanced url=”https://www.youtube.com/watch?v=gRnNjHRrAZc” theme=”light”]

Sizler de bu bölge hakkındaki bilgi, duyum veya yorumlarınızı alttan paylaşabilirsiniz.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir