E-posta pazarlaması doğru şekilde yapılırsa, çok iyi ve yüksek geri dönüşler alabileceğiniz bir pazarlama türüdür. Bir kişinin gelen e-postanın açmaya değer olup olmadığına karar vermesi 3-4 saniye sürer. Bu sebeple alıcının bu süre içerisinde dikkatini çekebilmek çok önemlidir.

Alıcıların e-postalarınızı açma oranlarına etki edecek 9 önemli ipucu şunlardır;

  1. Gönderici Adı Önemlidir

Gelen bir e-posta’da şirket adı gözüktüğünde diğer e-postalara göre daha düşük tıklama ve açma oranları gözlemlenmektedir. Bu aşamada küçük bir değişiklik yaparak farklı bir yol deneyebilirsiniz. Gönderici adı kısmına, bir şirket sözcüsü veya adı yazıldığında, kişiselleşeceği için açma oranları daha yüksek olacaktır.

  1. Kişiselleştirilmiş E-postalar Gönderin

Pazarlama e-postalarında kişiselleştirme çok önemlidir. Yapılan araştırmalara göre konu satırında alıcının ismine yer verildiğinde açma ve tıklama oranlarında %17.36 oranında artış gözlemlenmiştir.

Örnek verecek olursak;

E-posta A : Size özel günün indirimleri

E-posta B : [İsim], Size özel günün indirimleri

  1. Konu Başlığında Uzunluğa Dikkat Edin

E-posta içerikleri çeşitli şekillerde (HTML, Text) olabilir ancak konu başlıklarında limitleri bilmeli ve başlıklarınızı buna göre hazırlamalısınız. İyi okunma oranı elde edebilmek için konu başlığınızı 50 karakterden uzun tutmamalısınız. Günümüzde e-postaların %66 ‘sı mobil cihazlardan görüntülenmekte ve bazı mobil cihazlar 25 karakterden sonra konu başlıklarını kesmektedir.

  1. Dört Önemli Kelimeyi Kullanmayın

E-posta pazarlamasında kullanmamanız gereken dört kritik kelime vardır. Bunlar; Ücretsiz, Yardım, Yüzde, Hatırlatma ‘dır. Bu kelimeler spam filtrelerine takılma eğilimindedir ve e-postaların inbox oranını ciddi olarak etkileyebilir ve önemsiz postalar klasörüne düşmenize neden olabilir.

  1. E-posta gönderimi için en uygun günler ve en uygun saatleri belirleyin

Yapacağınız e-posta gönderimlerinde en iyi fönüş alabileceğiniz zaman dilimi için  tam olarak net bir gün ve saat bilgisi olmasa da, listenizdeki kişilerin ve müşterilerinizin davranış kalıplarını izleyerek en uygun gün ve saat aralığını belirleyebilirsiniz. Bunun için Google Analytics ve Statcounter gibi araçlardan da faydalanabilirsiniz.

Standart eğilimler için örnek verecek olursak;

  • Hafta sonları e-posta okunma oranları çok düşüktür.
  • Salı ve Perşembe günleri yapılan gönderimler en fazla geri dönüşüm alınan e-postalardır. Ancak bu günlerde gönderilen e-postalar da aynı zamanda en yüksek rekabet içerisinde kalan gönderimlerdir.
  1. Uzun Vadeli İçerik Yatırımı Yapın

E-posta kampanyalarınızı müşterilerinize ulaştırdınız ancak bu noktada onların dikkatini çekmek de en önemli konulardan birisidir. Kötü içerikler %25 oranında kişilerin listeden çıkmalarının nedenidir. E-posta içeriğiniz ilgi çekici ve okuyucuların zamanını ayırmaya değer kalitede olması gerekmektedir. Bu aynı zamanda marka sadakati de sağlar ve pazarlama çalışmalarınıza kalite katar.

  1. Negatif Eklemeler Yapın

Standart gönderim çizgisinin dışına çıkmaktan korkmayın. Konu başlıklarında küçük negatif eklemeler daha dikkat çekici olacaktır. Buna örnek verecek olursak;

E-posta A : İçerik pazarlama ipuçları

E-posta B : İçerik pazarlama hataları

Üstteki örnek ile ilgili yapılan testlerde, “E-posta B” gönderiminin daha başarılı ve açma oranlarının yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

  1. Numaralandırılmış Listeler Kullanın

E-posta gönderimlerinizde, bu makaledeki gibi numaralandırılmış başlıklar halinde hazırlayacağınız içerikler daha hızlı okunmasını ve kolay kavranmasını sağlayacaktır. İnsan beyni, çok uzun ve tek parça metinleri algıladığında önyargı geliştirebilir ve bu da anlamayı güçleştirebilir. Ancak içeriğinizi numaralandırırsanız, kişiler makalenin uzunluğunu ve içerdiği başlıkları göreceği için ilgi gösterecektir.

Üstte bahsettiğimiz bu 8 adımı uygulamanız sizin yapacağınız e-posta pazarlama çalışmalarında daha avantajlı olmanızı sağlayacaktır. Bu makalede yer alan tavsiyeler, insan beyninin çalışma prensipleri ve algılama şekillerine göre test edilmiş sonuçlar üzerine hazırlanmış ve örneklendirilmiştir. Tüm bunların yanı sıra belki de en önemli olan, e-posta pazarlama çalışmalarınızda açık ve dürüst olmanızdır! Müşterilerinizin size güven duymasını istiyorsanız buna her zaman özen göstermeniz gerekmektedir.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir