Pazarlama

İçerik ve sosyal medya pazarlamasının altın kuralları

İçerik ve sosyal medya pazarlamasının gücünden yararlanarak ciddi bir şekilde kitlenizi ve müşteri portföyünüzü genişletebilirsiniz. Ama bu çalışmalara başlarken daha önceden bir deneyiminiz veya fikriniz yoksa zorlanmanız da oldukça olası.

Bu aşamada sosyal medya pazarlamasının temellerini anlamak çok önemlidir. Bunlardan en önemli bir kaçını paylaşarak, müşterilerinizi, markanızı ve hizmetlerinizi en iyi şekilde nasıl yönetebileceğinizden bahsedeceğiz.

1.Dinlemek

Sosyal medya ve içerik pazarlama çalışmalarında başarı elde etmenin ilk kriteri, dinleme ve az konuşma gerektirir. Hedef kitlenizin nelere önem verdiğini, kendileri için nelerin önemli olduğunu ve tercihlerini öğrenmek için tartışmalara katılın. Ancak o zaman içerik oluşturmak kişilerin hayatlarına değer katmak için yapacağınız çalışmalar konusunda bir fikir edinerek planlama yapabilirsiniz.

2.Odaklanmak

Klasik bir satıcı olmaktansa uzmanlaşmak daha iyidir. Güçlü bir marka ve marka imajı oluşturmak amacıyla çok odaklı bir sosyal medya ve içerik pazarlama stratejisi oluşturarak, tüm kitleye hitap edebilirsiniz.

3.Kalite

İçerik kalitesinin korunması ve belirli bir standartta tutulması çok önemlidir. 10.000 paylaşım yerine 1.000 paylaşım yaparak, takipçileriniz ile konuşmak, karşılıklı etkileşim kurmak çok daha iyi geri dönüşler almanızı sağlar ve marka değerinize önemli katkılar sağlar.

4.Sabır

Sosyal medya ve içerik pazarlamada başarı, bir gecede gelmez! Arada bir hızlı çıkışlar ve yükselişler olsa da uzun süreçte aynı standarları yakalamak ve iyi sonuçlara almak ciddi bir süreç gerektirir ve bu aşamada da sabırlı olmak gereklidir.

5.Farklı Kanalları Ortak Kullanmak

Kaliteli içerikler yayınlayarak, takipçi kitlesi oluşturmak istiyorsanız sadece tek bir platformda değil, Twitter, Facebook, LinkedIn, Blog siteleri vb. birçok platformu aynı anda paralel kullanmak ve tüm bu kanallardan ortak iletişim kurmak gereklidir.

6.Etki

Bir marka, ürün veya hizmet ile ilgili sahip olduğunuz kitleye klasik tanıtım içerikleri göndermek yerine, onlara hitap eden, etkileşim sağlayabileceğiniz, kişiler ve kullanıcılar üzerinde etki yaratabilecek çalışmalar gerçekleştirin ve iletişim şeklinizi bu yönde geliştirin.

Eğer yararlı bir bilgi, ilginç bir kaynak vb, faydalı içerikler paylaşırsanız, takipleriniz sizin gönderilerinize tepki veriyor, katılım sağlıyor olacak, yapacakları paylaşımlar ile yeni takipçiler kazanmanıza etki edeceklerdir.

7.Değer

Doğrudan ürün veya hizmet tanıtımı yapmak, insanları dinlemeyi bırakmak, markanıza, ürününüze veya size herhangi bir gelişim ve katkı sağlamaz. Sürekli içerik oluşturmaya, değer katacak, bilgi verecek ve dolayısıyla insanların ilgisini çekecek çalışmalar yapmaya özen gösterin.

8.Onay

Kişileri görmezden gelmeyin, size herhangi bir şekilde dönüş yapan, erişim sağlayan birini görmezden gelmeniz yanlış bir etki yaratmanıza sebep olabilir. Size ulaşan herkesi kabul etmeniz ve iletişim kurmanız, sosyal medya pazarlamasında en önemli adımlardan biridir.

9.Erişilebilirlik

İçerik yayınladıktan sonra kaybolmayın! Kitlenizle iletişim kurun, yayınladığınız içerikler ile ilgili yapılan konuşmaları dinleyin, gelen etkileşimlere yanıt verin. İnsanlar kararsız olabilir ve kurulan bu etkileşimler ile kararsızlık noktaları giderilerek sonuca ulaşılması konusunda önemli adımlar kat edilebilir.

10.Karşılıklılık

Sadece içerik yayınlayarak, insanların bunu okuması, beğenmesi ve paylaşmasını beklememelisiniz. Sosyal medyada harcadığınız zamanın bir kısmını, diğer kişi ve kuruluşlar tarafından yayınlanan içerikler hakkında konuşarak ve etkileşim kurarak değerlendirmeniz, size ve markanıza fayda sağlayacaktır.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir
İş görüşmesinde nelere dikkat etmelisiniz?
Mobil bankacılık hizmetlerini kullananların sayısı son bir yılda iki kat arttı

Bu Konuda Yorum Yapabilirsiniz

Yorumunuz*

Adınız*
Web Siteniz