Küçük işletmelerin sık sık yakındığı bir konudur sosyal medya pazarlaması. Çünkü bir çok kişi nereden başlayacaklarını bilemez veya ne şekilde yapacağı konusunda bilgi sahibi değildir. Üstelik sadece odaklanmaları ve kendi işleri ile ilgili güncellemeler ve fotoğraflar paylaşarak başlamaları yeterliyken, neden yeteri kadar sosyal medya pazarlamasına ilgi gösterilmez?

Sosyal medya, insanların iletişim şeklini değiştirmeye devam ettikçe, küçük işletmeler için de çok önemli bir araç haline gelmeye başlamıştır. Şunu kabul edelim ki; Twitter, Facebook, LinkedIn platformları size çok uzak değil. Aslında sosyal medya platformları başlangıçta kişileri arkadaşları ile buluşturmak ve iletişim kurmalarını sağlamak için kuruldu ancak günümüzde işletmelerin var olmasının gerektiği platformlar halini aldı.

Bu günün dünyasıyla bağlantılı olarak müşteriler çevrimiçi araştırma yaparak, ürün veya hizmet almadan önce bilgi ve öneri alıyorlar. Bu sebeple sosyal medya platformları küçük işletmeler için canlı ve interaktif bir araç haline geliyor.

Şimdi, sosyal medyayı kucaklama zamanı! Bu platformlara katılın ve müşterilerinize ulaşın! Onlara yakın olmaktan, iletişim ve etkileşim kurmaktan korkmayın!

Haftada birkaç saat ve birkaç tıklama ile, yatırım getirisi çok büyük olabilecek ilerleme kaydedebilirsiniz. Mevcut müşterilerinizi korurken, yeni kitlelere ulaşabilir, markanızı ve işinizi büyütebilirsiniz.

Kalite, sayıdan üstündür!

Sosyal medya platformlarına her gün içerik girmek zorunda değilsiniz. Ama mesajlarınızın düzenli olması ve içeriklerinizin de kaliteli olması en önemli noktadır. Çünkü içerik kalitesi, her zaman içerik sayısından üstün gelir.

Müşterilerinize karşı şeffaf olun. Onlara fayda sağlayacak içerikler paylaşın ve paylaşımlarınızda samimi olun. Onların sorularına yanıt vererek iletişim kurmaktan çekinmeyin.

start_small

Topluma odaklanın

Sosyal medyanın geniş topluluklara ulaşmak ve kitlenizi büyütmek için önemli bir araç olduğu konusunda şüphe yok. Ancak bu kitle ile iletişim kurarken, geleneksel reklamlar gibi standart bir dil ile değil, daha çok konuşma ve kişilerin fikrini alma şeklinde bir tarz ile yaklaşım gösterin ve bu şekilde paylaşımlar yapın.

Böylece müşterileriniz ile doğrudan iletişim kurma şansı yakalayacak, sorularını yanıtlayarak direkt satış yapma olanağına sahip olacaksınız. Sosyal medya üzerinden size yöneltilen soruları yanıtlarken emin olmanız, yaratacağınız izlenim için de çok önemlidir.

Reklam çalışması yapın

Sosyal medya üzerinde biraz para harcamaktan korkmayın. Küçük yatırımlar yapın. Bütçeniz yetiyorsa, arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkmak için Google Adwords reklamı verin. Bu çalışmalarınızda web sitenizi, işletmenizi ve sunduğunuz ürün ve hizmetleri en iyi, en doğru temsil eden anahtar kelimeleri belirleyin.

Ayrıca Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi platformlarda aktif olarak, marka ve şirketiniz için imaj oluşturun. Sadece birkaç tıklama ile bu sosyal medya platformları üzerinde hedefli reklamlar oluşturabilirsiniz.

Manager Using Tablet Computer In Distribution Warehouse
Şimdi, sosyal medyayı kucaklama zamanı! Bu platformlara katılın ve müşterilerinize ulaşın!

Pes Etmeyin!

Yaptığınız çalışma ve tercihlerden aldığınız geri dönüşümler beklentilerini karşılamıyorsa hemen pes edip, sosyal medya bir işe yaramıyor düşüncesine kapılmayın! Tekrar deneyin! Stratejinizi değiştirin, farklı yöntemler deneyin. Hedef kitlenizi ve yatırım miktarınızı tekrar planlayarak uygulamaya geçin.

Sosyal medya küçük işletmeler için önemli bir pazarlama aracıdır ve şirketinizin görünürlüğünü arttırmak, müşterilerinizin ilgisi çekmek için benzersiz bir platformdur. Yeter ki doğru planlama yapın.

Sizin de bu konuda görüş ve fikirleriniz varsa, alt kısımdan ekleyebileceğiniz yorumlarınız ile paylaşabilirsiniz.

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir