Genel Haber

Tarih yazımında bir metodoloji önerisi: Tarihin Peşinde

John Tosh tarafından kaleme alınan Tarihin Peşinde, okurları tarih yazımı alanıyla ilgili sorgulamalar yapmaya sevk ediyor. Geçmiş olayları bir üçüncü kişinin kaleminden okuyor ve anlamlandırıyoruz. Peki, gerçekten nesnel tarih diye bir şey var mıdır? Varsa, ona nasıl ulaşırız?

tarihin-pesindeGünlük konuşma dilinde “tarih” sözcüğü iki anlama gelir: Hem geçmişte meydana gelmiş olayları belirtir, hem de tarihçilerin çalışmalarında geçmişin yeniden kurulup aktarılmasını ifade eder. Tarihin Peşinde, ikinci anlamıyla tarih konusuna bir giriş niteliği taşıyor. Tarihsel araştırmanın nasıl yapıldığını ve ne gibi bir amaç taşıdığını merak edecek kadar konuyla ilgilenen herkes için kaleme alınan kitap ayrıca bu sorularla özel olarak ilgilenen tarih öğrencilerine de hitap ediyor.

Beşinci baskısına küresel tarih, karşılaştırmalı tarih, postkolonyalizm, kadın ve sosyal cinsiyet tarihi, sözlü tarih ve bellek gibi konuların da eklendiği Tarihin Peşinde, görsel malzemeler ve meraklı okurlarına önerdiği kaynaklarla birlikte tarih yazımı metodolojisini bir kez daha masaya yatırıyor.

Tarihin Peşinde kitabı (254 sayfa) 23 TL’den satışa sunuluyor. Kitap aynı  zamanda: http://www.idefix.com/kitap/tarihin-pesinde-john-tosh/tanim.asp?sid=OF0YE6KFQT8E2OTM7A70 adresi üzerinden sipariş edilebiliyor.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir
Sıradaki parçanın…
Merve Odabaşı, İstanbul Modası ve Nefes Kesen Tarihini Anlattı
1 Yorum Mevcut
  • Emin Doğu Şub 3,2015 at 12:44

    Aradan geçen 2 yıl sonrasında kitabın fiyatı 17 TL ‘ye düşmüş 🙂

Bu Konuda Yorum Yapabilirsiniz

Yorumunuz*

Adınız*
Web Siteniz