Haber

TEDx konuşmalarında insanoğlunun geçmişten geleceğe sonsuz yolculuğu sorgulanıyor: Kritik Kavşaklar

Farklı alanlarda çalışmalar yürüten bilim insanlarının, uzmanların, tasarımcıların ve sanatçıların yaratıcı fikirlerini paylaştığı platform TEDxReset, bu yıl “Kritik Kavşaklar” – “Critical Crossroads” temasıyla tüm Türkiye’nin karşısına çıkıyor.

Dünyanın önde gelen düşünürlerinin katıldığı, dünya çapında 1 milyardan fazla kez izlenen ve büyük yankı uyandıran TED konuşmalarının Türkiye’deki etkinliği “TEDxReset”, bu yıl dördüncü kez gerçekleştiriliyor. 12-13 Nisan tarihlerinde TİM Show Center’da düzenlenecek konferansın bu yılki teması ise, büyük değişim rüzgârlarının estiği, sosyal, ekonomik ve politik süreçlerde önemli dönemeçlere girildiği 2013’te, insanoğlunun geçmişten geleceğe sonsuz yolculuğunun sorgulandığı “Kritik Kavşaklar”.

7’si yabancı 37 konuşmacının yer alacağı TEDxReset, bu yıl 6 farklı oturum ve 37 ayrı performansla, paylaşmaya değer, ilham verici öykülerini bir kez daha 1000’e yakın katılımcıya aktaracak.

TEDxReset: Globalden yerele yayılan zengin bir zihin maratonu 
Farklı coğrafyalarda düzenlenen ve “TEDx” olarak adlandırılan TED konuşmaları, Ocak ayı itibarıyla 145 farklı ülkede, 1677 farklı şehirde 5 bin 878 farklı etkinlik olarak düzenlendi. 22 bin TEDx videosu internet üzerinden milyonlarca TED ve TEDx’severle paylaşıldı, onlarca dile çevrildi.

Dünyanın farklı ülkelerinde birçok değişime ilham perisi olan bu konuşmalar, bugüne kadar CEO’lardan bilim insanlarına, yaratıcılardan hayırseverlere kadar birbirinden farklı konuşmacı ve katılımcıları konuk etti. Bill Clinton, Bill Gates, Jane Goodall, Frank Gehry, Paul Simon, Sir Richard Branson, Philippe Starck ve Bono gibi isimler, TED katılımcılarının tabirleriyle, dünyayı “en iyi beyin SPA’sı”na davet etti ve beklenmedik “bir gelecek gezisi”ne çıkarttı.

Türkiye’de ise, 2010 yılından bu yana her sene artan bir katılımla büyüyen TEDxReset konferansları, “zihinleri sıfırlamak” – “reset” felsefesiyle başlamış, bir sonraki yıl da tüm bilinenleri, varsayımları, kuralları ve inançları sorgulayarak “Ya Yanılıyorsak? – What If?” sorusuyla kendini tanımlamıştı. Geçtiğimiz yıl yeni rotalar ararken, bu kez “Yolculuk Nereye? – Quo Vodis” temasıyla, yola çıkmaya cesaret edenleri, engelleri aşanları, patikadan geri dönenleri ve yeniden yola koyulanları bir araya getirdi.

TEDxRESET’e nasıl katılabilirsiniz?
Bu yıl teknolojiden tasarıma, sivil toplumdan siyasete, sanattan doğa koruma çalışmalarına uzanan çok geniş bir yelpazede alternatif fikir ve projelerin konuşulacağı TEDxRESET konferansına katılmak isteyenler, www.tedxreset2013.eventbrite.com adresinden bilet temin edebilir, www.tedxreset.com’dan veya 0212 231 40 40 no’lu telefondan konferansla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirler.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir
Son üç ayda en çok başvuru yapılan sektör bankacılık ve finans oldu
SanDisk, 2 milyar microSD™ sevkiyatı gerçekleştirdi [İnfografik]

Bu Konuda Yorum Yapabilirsiniz

Yorumunuz*

Adınız*
Web Siteniz